Jövőre továbbra is 5 százalékos GDP-bővüléssel számolnak, de kiemelték, hogy felfelé mutató kockázatokat látnak. A növekedési előrejelzés megegyezik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) múlt heti 6,2%-os prognózisával. Az Európai Bizottság szerint a magyar gazdaság az év elején folytatta kilábalását a tavalyi sokkból, ezt tükrözte a 2 százalékos gazdasági növekedés – írja a Portfolió.
„Az utóbbi hetekben megjelent indikátorok viszont arra utalnak, hogy a második negyedévben egy kis döccenő jöhetett a kilábalásban a beszállítói láncoknál tapasztalható fennakadások miatt. Persze éves alapon így is várhatóan kiugró, kétszámjegyű növekedést ért el a gazdaság a tavalyi beszakadás után” – emlékeztet a lap.
A második félévben folytatódhat a kilábalás a testület szerint, ezt jelzi az üzleti és a fogyasztói bizalom javulása is.
A növekedést a fogyasztói kereslet, az uniós forrásokból táplálkozó magas beruházási aktivitás, valamint az ösztönző fiskális politika serkentheti
„Mivel a téli és a nyári előrejelzés kevésbé részletes, ezért most csak a GDP-re és az inflációra vonatkozó számokat frissítették. Kiemelik, hogy felfelé mutató kockázatot jelenthetnek a további kormányzati intézkedések, például a 2022-re beígért adóvisszatérítés a gyermeket nevelőknek. Vagyis úgy tűnik, hogy ezzel az intézkedéssel még nem számolnak, ha megvalósul, akkor a 2022-es növekedést javíthatja az elkölthető jövedelem növekedésén keresztül” – írja a Portfolio.
Az Európai Bizottság figyelmeztetett az elmelkedő inflációra, különösen 2021-es év tekintetében.
Kiemelik, hogy a májusi 5,3%-os áremelkedés elsősorban az üzemanyagáraknak és a jövedéki adó emelésének volt köszönhető, viszont a forint korábbi gyengülése, illetve a „különböző szolgáltatások átárazása a gazdaság újranyitása után” serkentheti inflációt a közeljövőben. Erre hathat a „munkaerőpiac kilábalása, illetve a globális keresleti-kínálati fennakadások tartóssága is” – írják.