Tiltakozásom fejeztem ki az Európai Parlament LIBE szakbizottságának elnökéhez
A LIBE sajnálatos döntése tiszteletlen a Tanáccsal, mint az Európai Unió intézményével szemben és súlyosan sérti a lojális együttműködés elvét.
A péceli jegyző levelet írt helyi lakosoknak, mert kertjeik egy része az önkormányzat tulajdonát képezi.
2021. február 26-án a pest megyei Pécel város jegyzőjétől írásos felszólítást kaptak a Határ utca egyik szakaszán élő ingatlantulajdonosok. Oláh János arról tájékoztatta a mintegy tíz ház tulajdonosát, hogy ingatlanjaik területének egy része az önkormányzat közvagyonát képezi egy 1992-es földhivatali bejegyzés szerint. Tulajdonképpen arról van szó, hogy a házak kerítésének vonalától 3-5 méter szélességig (kinek mennyi) az önkormányzat szerint jogtalanul birtokolják a tulajdonosok a területet.
A lakosok a telkeket a 60-as években vásárolták meg, s a 80-as években kezdtek el ide építkezni. A tulajdonosok szószólója elmondta az Átlátszónak, hogy
Az így elkészült járda jelölte ki a telkek határát, azaz a kerítések vonalát.
Az 1990-es évek elején, a közművesítés során a járda és a kerítések helye alapján határozták meg a víz, gáz, szennyvízcsatorna és áramvezetékek helyét, azon kerítések alapján amik akkor már egy évtizede ott álltak.
A jegyző bontatni akar
Az említett levélben a lakosok arról kaptak tájékoztatást, hogy „közterületre eső egyéb műtárgyat, építményt e felszólító levél kézhezvételétől számított 4 hónapon belül bontsa el és a jogalap nélkül birtokolt közterületet közterületként való használatra alkalmas állapotban adja át az önkormányzat részére”, illetve „az önkéntes végrehajtás elmaradása esetén lépéseket fog tenni az önkormányzat a szabályos állapot kikényszerítésére”.
Az önkormányzat tehát azt várja az ingatlantulajdonosoktól, hogy a kerítést és a közműveiket (pl. vízakna, vízvezeték-, gázvezeték csövek, stb.) is vigyék beljebb 3-5 méterrel. Ez a távolság azonban szinte minden tulajdonosnál a lakóépületük homlokzati falával esik egybe. Kérdés, hogy gyakorlatilag kivitelezhető-e a közművek beljebb telepítése egy egész utca tekintetében, és mindennek mekkora költségigénye lenne a szerény jövedelmű lakók számára.
40 év alatt egyszer sem jelezte ezt az önkormányzat
– tájékoztatták az Átlátszót a tulajdonosok.
A felszólítás másnapján a tulajdonosok közös levélben fogalmazták meg álláspontjukat a jegyzőnek, illetve arra kérték a hivatalt, hogy vonják vissza a jegyzői levélben leírtakat.
Nyitókép: Google Maps