Előkerült egy eddig nem ismert interjú Horn Gyulától

2021. június 21. 13:27

A beszélgetésben szóba került a hidegháború, Mihail Gorbacsov és Orbán Viktor is.

2021. június 21. 13:27
null

Eddy Kester brit gazdasági újságíró saját blogján tette közzé az első részét egy angol nyelvű interjúszövegnek, melyet még 2005-ben készített a volt kormányfővel. Az újságíró előszóban megjegyezi: noha arról volt szó, a beszélgetésről cikket is írhat majd, Kester visszaemlékezése szerint Horn azonnal közölte: abból, ami elhangzik nem írhatnak meg semmit, háttérbeszélgetés lesz.

Változás a fegyverkezésben

Mint az interjúban elhangzik, Horn már akkor sejtette, hogy változni fognak a dolgok a Szovjetunióban, mikor 1974-ben a nyugati szövetségesek, valamint a Szovjetunió és a Varsói Szerződés további országai között megkötött helsinki záróokmány tárgyalásai elkezdődtek. Ez volt az az 1975-ös szerződés, amely először, teljes mértékben szavatolta a közös biztonságpolitika, gazdasági és kulturális együttműködés szabadságát, illetve az emberi jogokról szóló elvi nyilatkozatot is tartalmazott.

Horn erről azt mondta, ez az MSZMP akkori reformszárnyának óriási lökést adott, és nem is voltak ezzel egyedül: „A helsinki záróokmány egy megegyezés volt a szovjetek és a nyugati államok között arról, hogy lelassítják a fegyverkezési versenyt, ezért cserébe pedig a szovjetek nem támasztanak akadályt az emberek szabad utazása, a gondolatok és ideológiák, ötletek szabad áramlása elé. Szóval amikor például a kulturális kosarát ennek az egyezménynek átbeszéltük, gyakorlatilag minden nyugati állam ott volt. Azt hiszem, itt indult minden, és a vezető, Kádár János ezt a legmesszebbmenőkig támogatta.”

1986-ban Horn éppen a Kremlben járt, és külpolitikai főtanácsadójával, jó ismerősével, Anatolij Csernajevvel vitázott. A helyzet rendkívül feszült volt, és Horn elmondása szerint Csernajevet győzködte arról, hogy a szovjetek RSZD-10 Pionyer interkontinentális-ballisztikus atomrakétái (NATO-kódnév: SS-20 Saber) lerombolják azokat az eredményeket, amiket elértek, és mindez új fegyverkezési versennyel fenyegetne, hiszen amíg a Pionyerek kint vannak, az amerikai Pershing-atomrakéták is aktívak maradnak.

Beszólt Gorbacsovnak

Az interjúban a volt kormányfő arról beszélt: 1986-ban Horn éppen a Kremlben járt, és külpolitikai főtanácsadójával, Anatolij Csernajevvel vitázott.Horn elmondása szerint Csernajevet győzködte arról, hogy a szovjetek RSZD-10 Pionyer interkontinentális-ballisztikus atomrakétái lerombolják azokat az eredményeket, amiket elértek, és mindez új fegyverkezési versennyel fenyegetne, hiszen amíg a Pionyerek kint vannak, az amerikai Pershing-atomrakéták is aktívak maradnak.

Vitájuk közben Gorbacsov is belépett az irodába, és Horn neki is beolvasott, azt kérdezte:

Ön mégis mit tenne az amerikaiak helyében, ha ilyenek néznek rájuk?”

Gorbacsov meglepve válaszolta Horn szerint, hogy a katonai vezetés számára nem így számolt be a rakéták szerepéről. Horn itt hozzátette, végül 1987-re Gorbacsov a fegyverek visszavonása és elraktározása mellett döntött, ezzel végleg beindítva a Vasfüggöny lebontásához vezető politikát.

„A legelső emlékem az ellenzékről Orbán Viktor volt”

Horn arról mesél az interjúban, hogy mikor egyeztetett a demokratikus ellenzékkel, „emlékszem, Viktor mindig azt mondta, soha nem ülne le velünk.

A volt kormányfő szerint később „majdnem baráti” kapcsolatba került Orbánnal, és többször találkoztak, néha akkor, amikor Horn kormányon volt, és akkor is, amikor ellenzékben.

Nyitókép: MTI / Oláh Tibor

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2021. június 21. 19:47
A Cölöpök című hazugság gyűjteményben olyan "apróságokról" hazudik, hogy a testvérét a forradalmárok ölték meg -valójában egy szovjet teherautó gázolta el - a pufajkásokhoz való belépésének időpontját is meghamisította. Ők lőttek a békés tömegbe a Nyugatinál. Egyedül ő ellenezte a határnyitást külügyérként Pozsgay és Németh Miklós engedélyezték a Páneurópai piknik során, de az összes ezért járó díjat kitüntetést bezsebelte. Miért pont most mondott volna igazat.
forsteandretredjemann
2021. június 21. 19:33
Horn Gyula beolvasott Gorbacsovnak. Saját bevallás szerint. Az egyénieskedő Kun Béláról például annyit lehet tudni, hogy hívásra belépett Joszif Viszarionovics dolgozószobájába. Azóta senki nem látta. Elhunytának körülményei ismeretlenek. A dolgozószobába belépés dátumát szokták megadni, helyszínként meg a tréfás nevű Kommunarka nevű NKVD lőteret. Horn Gyula pedig beolvasott Gorbacsovnak. Alig pár évvel azután, hogy a nála némileg fajsúlyosabb Andropov is tragikus hirtelenséggel teljesen váratlanul húnyt el a Brezsnyev klánnal történt összetűzése után.
Berecskereki
2021. június 21. 19:00
Szerintem amit Horn mondott a fele sem igaz.
bpe
2021. június 21. 18:50
"Azt mondtam neki, ugyan már, Viktor, az Isten szerelmére, ülj végre le velünk! De ő mindig azt mondta, nem teszi." na ugye, az eljakabuláson túl is van élet!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!