Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Idén sem maradt el Bodrogkeresztúrra történő zarándoklat.
„Elfogadhatatlannak tartom, hogy a járványügyi szabályokat be nem tartva több ezer fővel rendezik meg a bodrogkeresztúri zarándoklatot” – nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Szabó György, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) elnöke azzal kapcsolatban, hogy a járványügyi korlátozásokat figyelmen kívül hagyva zsidó vallási rendezvényt tartanak Bodrogkeresztúron.
Csodarabbihoz jöttek imádkozni
A Tokaj-Hegyalján több olyan rabbi is élt, akiket ún. „csodarabbinak” tartanak, mert állítólag különleges képességekkel rendelkeztek. Az egyikük volt Reb Sájele rabbi, aki Bodrogkeresztúron élt a századforduló környékén. Ennek következtében faluból valóságos zarándokhely lett, mert a „csodarabbi” halálának évfordulóján évről-évre egyre többen látogatnak el ide, hogy a sírjánál imádkozzanak.
A külföldiek beutazását szabályozó járványügyi kormányrendelet kivételt tesz a vallási programokra érkező személyekkel, így a hétvégén ismét meg lesz tartva a zsidó rendezvény a borsodi faluban. A Mazsök vezetője attól fél, hogy ez társadalmi feszültségeket okozhat.
Megoldást jelenthet a magasabb szintű szervezettség
Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezetője is kifogásolta az esemény megtartását. „Eljött a cselekvés ideje! A helyiekkel összefogva intézményes kereteket kell teremteni az egyre népszerűbb zarándoklatnak” – nyilatkozta a rabbi. Kiemelte, hogy Bodrogkeresztúr Európa egyik leglátogatottabb zsidó zarándokhelye lett, éppen ezért a zarándoklat kulturális és turisztikai szempontból is nagy értéket képviselhetne. Hozzátette azonban, hogy nem csoda, hogy a „szervezettség és a profizmus hiányában” az inkább feszültségekhez vezet.
Kép forrása: YouTube