„Március 30-án orosz katonák jöttek a Püspökvár pincéjébe, ahol a menekültek félve meghúzták magukat. Ami azután történt, arról sok változat kering. Először úgy mesélem el, ahogyan apám emlékszik Hugó nagyapám beszámolójára: az oroszok asszonyokat követeltek „krumplipucolásra”, ezen a püspök talán joggal »megerőszakolást« értett. Apor, így szól a családi verziónk, kérte a katonákat, hogy jöjjenek vissza később. Akkor kapnak két »önkéntest«.
Két idős apáca késznek mutatkozott rá, de nyilván nem erre vágytak az oroszok, és amikor visszamentek, dühükben rálőttek a püspökre. Egy golyó a hasán találta el. Nem sokra rá, április 2-án belehalt sérüléseibe.