A VoteWatchEurope brüsszeli think tank elemzést közölt arról, hogy a gyakorlatban milyen hatása lesz a Fidesz Európai Néppártból (EPP) való távozásának.
A brüsszeli elemzők szerint az EU intézményeiben balratolódás várható a történtek nyomán. Az EPP elveszített 12 európai parlamenti képviselőt, és talán még továbbiak is követhetik a Fideszt.
Ez egyértelműen segíti az európai szocialistákat és liberális Renew Europe frakciót. Ráadásul a szocialisták tovább erősödhetnek, ha az olasz Öt Csillag Mozgalom csatlakozik hozzájuk a most zajló tárgyalások után. Ezzel az EP ciklusának félidejében,
a posztok újraelosztásakor újabb pozíciókat szerezhet a baloldali-liberális tábor.
A VoteWatchEurope arra is felhívja a figyelmet, hogy a fideszes képviselők távozásával gyengülnek a piacpárti erők a Néppárton belül, hiszen a Fidesz rendszeresen szembeszállt a szigorúbb állami és uniós gazdasági szabályozásokat szorgalmazó északi EPP-pártok törekvéseivel.
A think tank emlékeztet, hogy a migrációs, gender- és joguralmi ügyekben hangosan megszólaló
Fidesz általában az EPP szabadpiacpárti oldalán állt,
amikor a belső piaci és kereskedelmi szabályozások voltak terítéken.
Alapkérdés most, hogy hova megy a Fidesz az EPP elhagyása után. A brüsszeli elemzők szerint az ECR (Európai Konzervatívok és Reformisták) frakció a legvalószínűbb, mivel az EPP-n túl a Fidesz leginkább az ECR (melynek vezető ereje a lengyel Jog és Igazságosság párt) álláspontjaival ért egyet: az EP-beli szavazások 72 százalékában ugyanúgy szavazott a magyar kormánypárt és az ECR-frakció.
Az ECR-től jobbra álló ID (Identitás és Demokrácia) frakcióval (benne az olasz Ligával, az osztrák és holland Szabadságpárttal, valamint a francia Le Pen-féle Nemzeti Gyűléssel) ez az együttszavazási arány csak 51 százalék.
A brüsszeli elemzőközpont kifejti:
az ECR főleg kelet-közép-európai erőket egyesít, amelyek nagy és rugalmas uniós költségvetéseket támogatnak
– szemben az ID-frakció kisebb uniós költségvetés melletti kardoskodásával. Szembenáll a két jobboldali frakció az EU-n belüli szabad mozgás kérdésében is (az ECR erősítené Schengent és a mobilitást, míg az ID kritikus ezzel kapcsolatban).
A VoteWatchEurope azt valószínűsíti, hogy az EPP-ből való kilépéssel Orbánék könnyebben tudnak egyensúlyozni a régióban jelenlévő érdekek és befolyások között, mintsem a merkeli CDU/CSU közvetlen „védelme” alatt. Úgy fogalmaznak: mint egy pókerjátékban, Orbán emeli a tétet és bemondja az „all in”-t.