Az építészfórumozók sem tapsolnak a momentumos betonkockáknak
2021. március 17. 08:39
Egy építészfórumon egyesek a fasiszta architektúra jegyeit fedezték fel Kerpel-Fronius Gábor kedvenc látványtervében.
2021. március 17. 08:39
p
88
4
66
Mentés
Mint megírtuk, Kerpel-Fronius Gábor a közösségi oldalán március 13-án látványterveket osztott meg a budai várról. A képeken meglehetősen letisztult, minimalista, már-már a panelházak küllemét idéző „betonkockákat” láthattunk a barokk budai palota mellett. A tapasztalatlan szemek számára meglehetősen szokatlan látványt már az laikus kommentelők sem illették a legkedvesebb szavakkal. A Skyscraper City építészfórumon azonban a kommentekben sem érkezett pozitív visszhang.
A látványtervet egy kis párbeszéd vezeti fel a fórumozók között:
„BTW, ti láttátok már látványtervet a megújuló Városháza Parkról?”
„Azt hiszem nem. Akarom?”
Majd ezt követően többen is minimum cinikusnak nevezhető álláspontjukat fejtik ki. Például:
Legjobb ha hagyják így ahogy van. Hátha jön majd olyan vezetés, aki igényesen áll hozzá.”
A szakértők egy másik ideológiához köthető stílust fedeztek fel benne: a fasiszta építészetet. Mint írta az egyik fórumozó:
A furcsa az, hogy ezek a tervek számomra tiszta 30-as évek, a Duce kedvenc stílje: torony, + szigorú geometria.
Retro érzés. Jó, persze nem csak a Buda vár miliője vet ezt ki magából, de Budapest eklektikus építészetébe sem illik bele.”
A fentire azonban mások rákontráztak, hogy a példái nem igazán tartoznak a valódi fasiszta architektúra körébe. Ehhez az egyik hozzászóló több képet is csatol. Az egyiket a címlapképen szereplő látványtervvel összehasonlítva valóban hasonló épületet találunk:
A hozzászóló a véleményét ezzel zárja:
Ezek a nyomorult libsik jönnek itt az 1944-ezéssel, aztán egy akkora fasiszta teret csinálnának a Várba az újjáépítendő polgári közigazgatási negyed helyett, hogy épp csak a félmeztelen Duce, kezében kapával hiányozna az alapkőletételről!”
A mérnöki tudás és a mesterséges intelligencia legjavát rakják bele Szaúd-Arábia presztízsvárosába; a 170 kilométer hosszú mesterséges városban egy Magyarországnyi lakos él és dolgozik majd.
Hudec László nevéhez mintegy száz épület köthető az egyik legnagyobb kínai városban, a település most nagyszabású életműtárlattal tiszteleg a sanghaji modern építészet kalandos életű atyja előtt.
Van az a gond a demokráciával, hogy értelmesen gondolkozó embereket képzel el résztvevőként.
Nem a kicsinyes bosszú ezköze, főleg nem, hogy egy átlagembertől ezek az ügyek igen távoli döntéseken műlnak.
Normális emberek ezt átlátják, mint ahogy azt is, hogy mindig a fővállkozó szakítja a legtöbbet.
Soha nem láttam még tiltakozást azért például. hogy én a Hondát szeretem, de túl sok a haszna, ha levonjuk az alvállakozóinak a költségét, akiket rendesen megversenyeztet minden centre, ehhez képest túl sokat nyer, veszek inkább Renault.