Napok óta zajlik az értelmezési küzdelem a nemzetközi és a magyar nyilvánosságban a múlt heti uniós csúcson született megállapodásról. Orbán Viktor miniszterelnök legutóbb hétfőn, a parlamentben így összegzett: győzött a józan ész, megvédték a magyar szuverenitást és a magyarok pénzét. Kormányzati részről többször elhangzott, hogy a magyar-lengyel kiállás, illetve az uniós német elnökséggel folytatott tárgyalások révén sikerült elérni:
az úgynevezett jogállamisági mechanizmust csak az Európai Bíróság jóváhagyása után lehet élesíteni,
s csak a következő költségvetés kifizetéseire vonatkozzon. Továbbá: általános megállapításokra, illetve gender-ügyi vagy a bevándorlással kapcsolatos nézetkülönbségek miatt ne lehessen alkalmazni ezt az eszközt. Soros György a megállapodás kapcsán rossz kompromisszumról írt, és azonnal csalódottságának adott hangot, mondván, az unió nem tanította móresre az illiberális államokat.
Különvélemény Mesterházytól
Ezzel szemben a hazai ellenzék jórészt és látványosan elégedett a paktummal. Például Jakab Péter jobbikos elnök közösségi oldalán arról értekezett, hogy Orbán Viktor kapott egy pofont, és Brüsszelben újra csend lett. „Már nincs vétó, nincs küzdelem, marad a jogállamiság, mint feltétel, amit vagy számon kérnek majd rajtunk vagy nem” – fogalmazott kissé talányos bejegyzésében a Jobbik elnöke.
Nála is határozottabb volt ugyanakkor Ujhelyi István MSZP-s EP-képviselő, aki szerint „minden olyan jogállamisággal kapcsolatos jogszabály életbe lép, amelyet az elmúlt időszakban kiküzdöttünk a tolvaj rezsimekkel szemben, Orbán ehhez képest legfeljebb jogi relevanciával nem bíró sajtpapírokat tud csak felmutatni eredményként. Partraszállást vizionált, de zátonyra futott.”
Hogy a történtek megítélése kapcsán nem csupán az ellenzék és a kormány van nézetkülönbség, de akár a szocialista párton belül is lehet, azt elsősorban Mesterházy Attila volt pártelnök nyilatkozatából lehetett kiszűrni. Mesterházy az ATV vendége volt hétfőn reggel, és azt magyarázta, hogy a megállapodásnak mindkét fél számára vannak előnyös elemei. Sorolta: a magyar kormányfőnek is kedvezően alakult a történet, hiszen a hivatkozott mechanizmust végül csakis a pénzügyi érdekek sérelmére lehet alkalmazni, ráadásul csak évek múltán, az erről szóló döntést meg lehet támadni az Európai Bíróságon,
továbbá az Európai Tanácsnak is maradt szava a kérdéskörben.