Gáláns támogatás a migránsoknak – az új brüsszeli akciótervről

2020. december 04. 19:40

Belehúzott a stratégiakészítésbe az Európai Bizottság. Áttekintettük az EU területén élő vagy ide érkező, migrációs hátterű emberek integrációjáról szóló akciótervet, amely a politikai folyamatokba való nagyobb beleszólás mellett jobb lakhatási feltételeket is szorgalmaz számukra. Kiderül az is: már készül az antiszemitizmus elleni küzdelemről szóló stratégia.

2020. december 04. 19:40
null

Írta: Kacsoh Dániel

Gondoskodni fogunk a maradásra jogosult személyek integrációjáról és arról, hogy érezzék: az Unió szívesen látja őket. A jövő ígéretes lehetőségeket tartogat számukra, amelyeket szakértelmük, energiájuk és tehetségük révén ki is aknázhatnak” – fogalmazott még szeptemberben évértékelő beszédében Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság (EB) elnöke már akkor utalt arra az akciótervre, amelyet

az unió területén letelepedési jogosultságot nyert bevándorlók integrációja és befogadása érdekében készített a testület.

A 2027-es időszakra szóló dokumentum néhány napja elérhető az EB honlapján.

„34 millió migránst akar Európa integrálni, akiknek ezzel együtt szavazati jog, lakás, és állandó juttatás is járna” – értékelte a javaslatcsomagot Facebook-oldalán Farkas Örs, a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter pedig a csütörtöki Kormányinfón azt mondta, megdöbbentő, hogy miközben egész Európa a járvány ellen küzd, és költségvetési tárgyalások is zajlanak, az uniós testület szerint erre van most szükség.

Kétségtelen: a dokumentum elkerülhetetlen, feltartóztathatatlan és állandó jelenségnek tekinti a bevándorlást. A jórészt egyébként általánosságokat tartalmazó akcióterv a „mindenkinek egyenlő esélyeket kell biztosítani az érvényesüléshez” jelszavával nem csak a migránsok, hanem a bevándorló háttérrel rendelkező emberek támogatását is erőteljesen szorgalmazza, a hatásos integrációt és befogadást pedig szociális és gazdasági befektetésnek nevezi. A szöveg hangsúlyozza: a felzárkózás az érkezők részéről is erőfeszítéseket követel meg, ugyanakkor a befogadó társadalmaknak

biztosítaniuk kell számukra a lehetőséget a teljes „gazdasági, szociális, kulturális és politikai részvételre”.

Vagyis meg kell adni a beleszólás lehetőségét a politikai folyamatokba.

A dokumentum valóban 34 millió érintettet, azaz olyan EU-ban élő személyt említ, aki vagy az EU-n kívül született, vagy legalább az egyik szülője külföldi születésű.

Ők az európai lakosság mintegy nyolc százalékát teszik ki, az akcióterv rájuk, illetve a folyamatosan érkezőkre fókuszál. Az egyes tagállamokban eltérő az arányuk, például Svédországban, Németországban vagy Ausztriában tíz százalék fölött van, míg Csehországban vagy hazánkban három százalék alatt.

A migránsok nagyjából negyede magasan képzett az Európai Bizottság szerint, márpedig „nem pazarolhatjuk el ezt a potenciált”. Ugyanakkor minden ötödik migránsnak csak alapfokú képzettsége van, s bár nekik képzéseket kell biztosítani, jelenlétük „kulcsfontosságú az európai gazdaság szempontjából”. Tehát – így a dokumentum – nem pusztán erkölcsi, hanem gazdasági kötelesség is az integráció elősegítése. Mindez kapcsolódik többek között a már korábban bemutatott migrációs, Magyarország által fenntartásokkal kezelt, ám a határvédelem és a kötelező kvóták ügyében kétségtelenül előrelépéseket tartalmazó csomaghoz.

A szöveg külön kitér arra, hogy a szegregáció és a diszkrimináció elleni harc jegyében

az integrációs akciótervet összhangba kell hozni többek között az LMBTQI- és a romastratégiával, az antirasszísta akciótervvel,

továbbá az antiszemtizmus elleni küzdelemről szóló, egyelőre az előkészítés fázisában lévő stratégiával. Mindez abból következik, hogy az EB szerint a különböző társadalmi csoportok közötti kapcsolatot és bizalmat erősíteni kell, a szélsőséges ideológiák terjedésének megakadályozása érdekében.

További megállapítás: a frissen érkezőket célzott támogatási programokkal különösen is segíteni kell a beilleszkedésben és felzárkózásban. Mindez a különböző uniós alapokból származó támogatásból valósulna meg, a brüsszeli dokumentumban foglaltak szerint.

A szöveg külön részletezi az oktatási teendőket, például a tanárok felkészítését a multikulturális osztályok tanítására, de a foglalkoztatás területén szükséges változásokat  is, a migránsok minél aktívabb bevonására pedig konkrét ajánlásokat tesz a tagállamok számára. Az egészségügy terén szükségesnek tartott, jórészt általános iránymutatások mellett az akcióterv a lakhatás ügyével is külön foglalkozik. A menedékkérők számára minél önállóbb, s nem közösségi lakhatási megoldásokat javasolnak, a tagállamokat pedig sürgetik, hogy ehhez is minél több uniós forrást használjanak fel. Megjegyzendő, valamennyi fejezetben az EU-támogatások növelését helyezik kilátásba, vagyis a következő költségvetési ciklusban erre a területre alighanem többet szán Brüsszel, mint az előző hét évben.

Az Európai Bizottság növelné a társadalmak tájékozottságát is a bevándorlásról,

ebben pedig a média képviselőivel, oktatási intézményekkel és a civil szervezetekkel működne közre.

Ennél a pontnál megismétlik: a cél az, hogy minél több migráns, illetve migráns-hátterű uniós állampolgár kapcsolódjon be a döntéshozatali folyamatokba, helyi, nemzeti és európai szinten egyaránt.

Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában az akcióterv kapcsán arról beszélt, Brüsszel szerint lakást, majd szociális támogatást, végül szavazati jogot kell adni a bevándorlóknak. Pontosan ez áll a javaslatban – jegyezte meg –, ahogy a Soros-tervben is. „Az biztos, hogy ha 34 millió bevándorlónak szavazati jogot adnak, azok a baloldali pártokra fognak szavazni a következő másfél évtizedben. De mi lesz később?” – vetette fel a kormányfő.

Az akciótervet minap bemutató Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős bizottsági alelnök egyébként

úgy fogalmazott, a befogadás az európai életforma megtestesülése.

Ylva Johansson uniós belügyi biztos pedig hangsúlyozta: a migránsok társadalmunk szerves részei. „Az integráció és a befogadás azt jelenti, hogy oda kell figyelni a migráns közösségekre, és biztosítani kell azt, hogy származásától függetlenül mindenki gyakorolhassa jogait” – mondta.

Összesen 189 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
masikhozzaszolo
2020. december 06. 11:22
Hogyan legyünk európai képviselők? 1. Befogadjuk a migránst. 2. Oda kell adnunk neki a házunkat, munkahelyünket. 3. Földönfutók leszünk. 4. jelentkezünk, mint menekült. 5. Kapunk házat, lakást, fizetést (dolgozni nem kell), és kérünk egy bizottsági helyet a nemzeti parlamentben. 6. Indítunk kizárási kérvényt egy EU-s képviselő ellen. 7. Kérjük, hogy legyünk képviselők az EU parlamentbe. (mondjuk helyette), vagy bármiért. Mi ezzel a baj?
bagira
2020. december 06. 04:09
Ursula betolakodóba szerelmes , jó pár kant az ágyába fogadjon. Ballibsi nők imádják a vírusos betolakodók , legjobban harcolnak a befogadásukért.
Cezar
2020. december 06. 01:15
Viktor nyerhet nekünk pár évet, de hiába. Hozzánk is beözönlik majd ez a csürhe...
Dorset Naga
2020. december 05. 15:19
Ezt képzeli minden nyomorult kommunista.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!