Szijjártó: A migrációs politika nemzeti hatáskör

2020. november 30. 11:18

A külügyminiszter lengyel, észt és máltai kollégájával egyeztetett.

2020. november 30. 11:18
null

Szijjártó Péter a Facebook-oldalán közzétett videóban közölte: lengyel, észt és máltai kollégájával videokonferencián egyeztettek arról, hogy az Európai Unió tárgyal az afrikai, csendes-óceáni és karibi országokkal a Cotonoui Megállapodás megújításáról. Közlése szerint a megállapodás „számunkra legkritikusabb részét” a migrációs fejezet jelenti. „Sajnálatos módon az Európai Bizottság a migrációt támogató álláspontot vett fel ismét” – hangoztatta a külgazdasági és külügyminiszter, hozzátéve, hogy a dokumentum bátorítaná, fokozná az Európába irányuló migrációt ezekből az országokból.

Szijjártó Péter tájékoztatása szerint

a megállapodás „gyakorlatilag nem mond semmit” a migráció biztonsági és egészségügyi kockázatairól.

A magyar diplomácia vezetője azt mondta: továbbra is azt az álláspontot képviseljük, hogy a migrációs politika nemzeti hatáskör. „Nem fogadjuk el a nyomásgyakorlást és azt sem, hogy más mondja meg helyettünk, hogy kit engedjünk be Magyarországra.” Azt sem fogadják el, hogy a munkavállalási célú migrációt ösztönözni kellene, mert a koronavírus-világjárvány miatt európai emberek százezrei, milliói veszítették el a munkájukat – tette hozzá. A tárcavezető hangsúlyozta: ragaszkodnak hozzá, hogy az EU úgy módosítsa a megállapodást, hogy az világossá tegye: meg akarják állítani a migrációt, és Európába jönni csak a szabályok betartásával lehet.

A Cotonoui Megállapodás az Európai Uniónak az afrikai, karibi és csendes-óceáni államokkal (az AKCS-államokkal) fennálló kapcsolatait szabályozó átfogó keret. 2000-ben fogadták el az 1975. évi Loméi Egyezmény felváltására. A partnerségi megállapodás az EU-nak 79 országgal – köztük 48 szubszaharai országgal – fennálló kapcsolatait szabályozza, célja a szegénység enyhítése, majd felszámolása, valamint az AKCS-országok világgazdaságba történő fokozatos integrációjának elősegítése. Eredetileg 2020 februárjában veszítette volna hatályát, de tekintettel arra, hogy továbbra is folyamatban vannak a jövőbeni megállapodásról folytatott tárgyalások, ezt az időpontot elhalasztották az év végéig.

(MTI)

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sulammit
2020. november 30. 18:20
Hogy nem képesek ezt felfogni a németek és barátaik?
olajfa1
2020. november 30. 14:14
Az a baj, hogy ezt az axiómát a libsiknek a fejükbe kell verni! Mert nagyon nem akarják megérteni!...
Pelso j.
2020. november 30. 12:39
Jól hangzik, csak éppen nem igaz. Az EU egyik tagállam vagyunk.
Hétszűnyű Kapanyányi Monyók
2020. november 30. 11:47
Úgy van! Kizárólag a magyarokra tartozik, mennyi pénzt keres a kormány a letelepedési kötvények árusításával.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!