Visszaváltósak lesznek az üvegek, dobozok és palackok

2020. november 26. 07:33

Visszatér az üvegvisszaváltás, a palackok és a fémdobozok fontos másodnyersanyagok lehetnek – közölte a csütörtöki Magyar Nemzet.

2020. november 26. 07:33
null

Ha nő a gazdaságba visszaáramló másodlagos nyersanyag mennyisége, csökken a nyersanyagimport-függőség és erősödik a versenyképesség. A magyar lakosság 85 százaléka támogatja a PET-palackok betétdíjazását – írta a lap.

A kormány parlamentnek benyújtott törvényjavaslata alapján kötelezővé válna az italcsomagolások visszaváltása Magyarországon.

A dokumentum előzményeként a kabinet februárban meghirdette a klíma- és természetvédelmi akciótervet, amelynek egyik fő eleme az illegális hulladéklerakás felszámolása, valamint az üveg- és műanyag palackok, fémdobozok visszaváltásának biztosítása – áll a javaslat indoklásában.

A szigorítást a környezetvédelmi megfontolás mellett a hatékonyabb erőforrás-gazdálkodás is indokolja: az országok jelentős mennyiségű potenciális másodnyersanyagtól esnek el az újrahasznosítás hiánya miatt – írta a Magyar Nemzet.  A helyzet kezelésére európai uniós szabályozási hullám indult. A tervek szerint az átalakítások nyomán új munkahelyek jöhetnek létre a hulladékgazdálkodást és a körforgásos gazdálkodást érintő területeken, valamint csökkenhet az üvegházhatású gázok kibocsátása.

Emellett erősödhet az Európai Unió hulladékgazdálkodási és újrafeldolgozási ágazatának versenyképessége, ugyanis mivel nagyobb mennyiségű másodnyersanyag kerülhet vissza a gazdaságba, csökkenhet a nyersanyagimport-függőség. A magyar lakosság 85 százaléka támogatja, hogy visszaválthatók legyenek a PET-palackok, például betétdíj bevezetésével – idézte a Greenpeace a ZRI Závecz kutatóintézet ezer ember megkérdezésén alapuló, reprezentatív közvélemény-kutatásának eredményét.

Simon Gergely, a Greenpeace szakértője azt mondta, hogy a jól hasznosítható PET-palackok és a végtelenszer hasznosítható alumíniumdobozok körülbelül kétharmada végzi most lerakóban, égetőben vagy a természetben, de az üvegpalackok újrahasznosítási aránya is elkeserítően rossz. Magyarországon évente több mint egymilliárd PET-palack kerül a szemétbe –olvasható a lapban.

(MTI)

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jozi4110
2020. november 26. 18:56
2023-tól?! Atya Úristen, jó hogy nem 2035-től! :O A másik dolog a témával kapcsolatban (és ez a politikai döntéshozókra kompletten vonatkozik): mi értelme volt kivezetni a visszaváltást kb. 10-15 éve? Régebben a pezsgős üvegek is visszaváltósak voltak, sőt, ugye a Coca Colának is voltak a visszaváltós kemény műanyag palackjai. Mi értelme volt ezt kivezetni? Az, hogy 10-15 évig szennyezzük a környezetet?! ... majd most visszavezetni a korábban működő rendszert? Dűhítő ez a felelőtlenség, logikátlanság... vagy csak a cégek lobbiereje döntött korábban...
Gregorius
2020. november 26. 17:28
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=LEGISSUM%3Al21207 Csak szólok, hogy az Unió már 1994-től ír elő a csomagolási hulladékokra kötelező hasznosítási/újrafeldolgozási arányokat. A 2018-s módosítás már 70%-s újrafeldolgozási arányt kíván meg (ezen belül külön értékek vannak anyagfajták - múa. fémek, papír, fa etc.- szerint meghatározva) Az irányelv és módosításai egyébként támogatják az újrahasználatot és az irányelveket 18 hónapon belül be kell/kellett vezetni a tagállami ( a magyarba is) jogrendbe.
még fokozza
2020. november 26. 15:18
Sok elszegényedő ember legalább meg tudja keresni a kenyérre valót.
triacus
2020. november 26. 12:47
A törvényjavaslat egyébként elérhető itt (érdemes átolvasni, nem csak a visszaváltásról van benne szó): https://www.parlament.hu/irom41/13958/13958.pdf a hivatalos bejelentése: https://kormany.hu/hirek/megujulhat-a-hazai-hulladekgazdalkodasi-agazat
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!