Világméretű összeomlás: akadoznak a Meta alkalmazásai
Sok felhasználót érint a probléma: nem működik a Facebook, az Instagram és a Threads sem.
A szólás- és véleményszabadság fontosabb érték, mint az én érték- és ízlésvilágom, úgyhogy nem tiltanám be. Mint ahogyan kötelezővé sem tenném.
Állásfoglalás a magyar gyermekirodalom és könyvkiadás kapcsán
Van egy alaptételem, így hangzik: a magyar gyermekirodalom világszínvonalú. Jók a szerzőink és kiemelkedően jók az illusztrátoraink is. Nemzeti kincsünk.
A magyar gyermekirodalom erősítése érdekében kértem fel anno Harmath Artemiszt, hogy a Petőfi Irodalmi Ügynökség keretében hozzuk létre az Ifjúsági és Gyermekirodalmi Centrumot (lásd: igyic.hu), a fordítástámogatási-irodalmi exportirodánk külön kiadványokat szentelt a nemzetközi könyvvásárokra a magyar gyermekirodalom népszerűsítése céljából (https://plf.hu/news/fabulous-content-beautiful-design.html).
A mostani vita az „érzékenyítő” könyvek kapcsán két okból is érdekes: egyrészt úgy tűnik, hogy a magyarok számára még mindig fontos a könyv mint kultúrahordozó. Ez reménykeltő. Másrészt ismét fókuszba került a szólás- és véleményszabadság kérdése.
Ha valakinek, akkor nekem – fehér, keresztény, magyar, jobboldali, heteroszexuális családfőnek – biztosan nem tetszik a BLMBTQ+-propaganda. De a szólás- és véleményszabadság fontosabb érték, mint az én érték- és ízlésvilágom, úgyhogy nem tiltanám be. Mint ahogyan kötelezővé sem tenném.
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Bizottságában a Könyvkiadás Kollégiuma hozzám tartozik. Ezen a Kollégiumon most számonkérnek egy korábbi döntést, amely az egyik kiemelkedő gyermekkönyvkiadó kiadási programjának támogatásáról szólt, mely programban szerepel a Dúró Dóra képviselőasszony által összetépett könyv is.
Az NKA nem cenzúrahivatal. Nem gondolatrendőrök döntenek, hanem a szakmai szervezetek küldöttei, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagjai és mindenkori Emberei Erőforrások Minisztere (EMMI) által delegáltak. Aki azt szeretné, hogy ne szakmai kurátorok, hanem cenzorok ítéljenek oda állami támogatásokat, az a kommunista diktatúra gyakorlatát sírja vissza.
Én ezt nem szeretném. Meggyőződésem, hogy a magyar kultúra attól erős, mert sokszínű. Akkor jó nekünk, ha mindenféle világnézetet és értékrendet szabadon meg lehet jeleníteni. És ma Magyarországon ez a helyzet.
A magam részéről ezt tartom védendőnek.