NKFIH: A kormány idén megduplázza az alapkutatások támogatását

2020. szeptember 03. 09:57

A jelentkezések értékelésére matematikai alapú mérési módszert alkalmaztak.

2020. szeptember 03. 09:57

A kormány idén megduplázza az alapkutatásokra szánt támogatást a nemzeti laborprogram elindítása és az OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) pályázati keretének emelése által – mondta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke csütörtökön az M1 aktuális csatornán. Birkner Zoltán hozzátette: ebben a járvánnyal sújtott nehéz évben nemhogy csökkent, hanem 300 millió forinttal emelkedett is az alapkutatások támogatására szánt összeg. Mint mondta, több mint 320 kutató és kutatócsoport csaknem 11 milliárd forint támogatást kapott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által meghirdetett alapkutatási pályázatokon.

A rekordszámú, 1300 kutató és kutatócsoport jelentkezésének kiértékelésére egy új matematikai alapú mérési módszert alkalmaztak, így létrehozva egy objektív, személyfüggetlen bírálati rendszert – fűzte hozzá. Az alapkutatási pályázathoz hasonlóan a kutatások technikai és személyi feltételeit fogja támogatni a nemzeti laborprogram, amit a kormány 14 milliárd forintos keretösszeggel tervez elindítani, és amellyel megduplázzák az alapkutatásokra szánt támogatási összeget – tudatta Birkner Zoltán.

(MTI)

 

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalom
2020. szeptember 03. 10:50
szegeny kutatok, hogy sírhatnak!
olajfa1
2020. szeptember 03. 10:31
Az a baj szerintem hogy csak az "alapkutatásokat" finanszírozza a kormány! Mert az "alapkutatásokból" -eddig legalábbis" semmilyen kézzelfogható gazdasági eredmény nem született., sőt még gyakorlatilag a bérük adóját sem tudták kitermelni... De nem bánnám ha a legfontosabb a technikai és technológiai innovációt meg támogatnák, -mert az rövid távon sokkal nagyobb gazdasági eredményeket hozhatna- de sajnos nem így van. Mondjuk az ilyeneket nem az íróasztaloknál kellene eldönteni és nem általánosítva, hanem minden egyes pályázatot az értékesíthetőség és a leendő gazdasági haszon lehetősége szerint kellene elbírálni. No de éppen a bírálók tudása miatt van az hogy az "alapkutatások" a kedvezményezettek... Talán a bírálóknak kellene gyakorlatiasabbaknak lenniük... Talán még mindig nem késő...
kunfia
2020. szeptember 03. 10:28
Az uniós forrásokat a kormány adja,vagy az unió? Ha az unió,akkor ahhoz mi köze a kormányhoz? Vagy legyünk hálásak nekik,hogy csak a felét lopják el?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!