Ha ez a számokból ennyire nyilvánvaló, akkor Kunhalmi miért Tóth Bertalan mellett áll? Tüttő Katalin főpolgármester-helyettes egyenesen úgy fogalmazott, hogy ő semmiféle tisztséget nem vállal, ha ön lesz a férfi társelnök.
Én mindig megdöbbenek azon, és elfogadhatatlanak tartom, ha valaki meg akarja zsarolni a kongresszust, így voltam ezzel akkor is, amikor Gyurcsány Ferenc tette ezt. Az pedig teljesen érthetetlen számomra, amikor a párttársaim kirekesztően beszélnek egymásról. Hiszen mégiscsak egy pártban vagyunk, elvtársai vagyunk egymásnak, egy célért küzdünk. Számomra evidencia, hogy mindenkivel együtt tudok és akarok működni. Az az elvem, hogy akiket a kongresszus megválaszt egy pozícióra, azokkal kutya kötelességem közösen dolgozni. Nem a párt további felszeletelése, az emberek egymás ellen fordítása, hanem azok integrálása kell, hogy legyen a cél. Együttműködés belül és együttműködés kívül: csak így győzhetjük le a Fideszt és építhetjük fel az új köztársaságot.
Ha a reményei ellenére mégis Tóth Bertalan nyer, ő lesz az MSZP utolsó (társ)elnöke?
Ha nem hinnék a győzelmemben, el sem indulnék.
De ha nem lesz változás a párt élén, ugyanazok irányítják, mint eddig, akkor attól tartok, az MSZP alacsony támogatottsága tartós lesz.
S ha hosszú ideig a parlamenti küszöb környékén maradunk, akkor politikailag végleg elveszítjük jelentőségünket, márpedig azzal a baloldal is veszít, és azok is, akiket képviselünk. És ez a legfontosabb.
Ezzel azt mondja, hogy a kisgazdák, az MDF, SZDSZ sorsára juthatnak?
Nem feltétlenül. Éppen ezért javaslom, hogy halasszuk el a kongresszust, mert ha jogi viták övezik a tisztújítást, akkor óhatatlanul az az érzés alakul ki, hogy arra útra tévedhet az MSZP, mint az ön által említett pártok, amelyek megszűntek. Ezt kellene elkerülni és ezért kell nagyobb önmérséklettel, felelősséggel állni ehhez a helyzethez.
Említette, hogy tegnap szembesült azzal, hogy zárt listára fognak szavazni a küldöttek, ha mégis megtartják a tisztújítást. Akkor most meg kell neveznie az ön embereit is, erről viszont korábban nem nagyon lehetett hallani.
Miután csak pár órája szembesültem ezzel az új eljárási renddel, a hétvégén fogom átgondolni ezt a megint új helyzetet. A listát egyébként hétfő éjfélig kell leadnom.
Ön szerint kinek drukkolnak a szövetséges pártok, és kinek a Fidesz?
Beszéltem Karácsony Gergellyel és Gyurcsány Ferenccel, a két legközelebbi szövetségesünkkel. Mindketten azt mondták, hogy nem kívánnak beleszólni az MSZP belső ügyeibe, nem szurkolnak senkinek. Mindketten azt mondták, azzal fognak együttműködni, akiket a kongresszusunk legitim módon megválaszt. Ez korrekt és tisztességes hozzáállás volt a részükről, számomra tökéletesen elfogadható. A Fidesz álláspontjáról őket kellene megkérdezni.
Rendben, de ön mit gondol erről?
A Fidesznek nyilván az az érdeke, hogy az ellenzéki szövetség tagjai gyengüljenek, mert esélyünk van a győzelemre 2022-ben. Egyértelmű, hogy nem azt szeretnék, ha ezek a pártok, beleértve az MSZP-t, megerősödjenek.
Ezzel azt állítja – ha nem is mondja ki –, hogy a Fidesz Tóth Bertalannak szurkol.
Nem. Én továbbra is csak azt állítom, hogy a Fidesznek az az érdeke, hogy az ellenzéki pártok gyengék legyenek, ne tudják növelni a támogatottságukat. Elvileg az is előfordulhat, hogy én sem tudom megerősíteni az MSZP-t, tehát ez nem feltétlenül személyhez kötött kérdés.
Végezetül: el tudta volna képzelni négy-öt évvel ezelőtt, hogy az MSZP olyan ember mögé sorakozik fel egy időközi parlamenti választáson, aki korábban judapestezett, tetűcsúzdásokról beszélt?
Nem.
S most hogyan vélekedik erről, ön visszaléptetné Bíró Lászlót, a baloldal szerencsi jelöltjét?
Előállt egy történelmi helyzet, amely arról szól, hogy az összes ellenzéki párt összefogott annak érdekében, hogy megtörje a Fidesz kétharmados többségét. Bíró László személye körül kialakult egy többségi álláspont, így ő lett a jelölt. A kijelentései természetesen elfogadhatatlanok, azt viszont lehet látni, hogy a Jobbik nagy utat járt be, ma már teljesen más politikát képvisel, mint korábban. Ha 2014-ben vagy 2018-ban összefogtunk volna a Jobbikkal, akkor garantáltan más eredmény születik a parlamenti választáson. De akkoriban a Jobbikkal mindenki kizárta az együttműködést. De a helyzet közben alapvetően megváltozott. S emellett még hiszek abban, hogy mindenki megbánhatja korábbi tetteit, beláthatja, hogy korábban rosszul fogalmazott, rosszul ítélt meg valamit.
Önnek magyarázzam, hogy a bűnbocsánat létezik?
De nem kellett volna visszaléptetni?
Bíró László elnézést kért, és elhiszem neki, hogy ezt őszintén tette, ezért mondom azt, hogy nem.
Címlapkép: Földházi Árpád