Ebben az európai fővárosban a jövő évtől ingyenessé válik a tömegközlekedés
Ezzel a lépéssel Belgrád lesz az egyetlen olyan európai, félmillió lakosúnál nagyobb város, ahol teljesen ingyenes a tömegközlekedés.
Több helyen lesz kötelező a helyes maszkhasználat, az orrot is el kell takarni. A kendő nem elég.
Az országnak működnie kell, úgy, hogy közben fegyelmezetten, a szabályokat betartva védekezünk, ezért hétfőtől lépnek életbe az újabb, már bejelentett védelmi intézkedések – közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ pénteken az MTI-vel. A részleteket a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletek tartalmazzák. A közlemény szerint hétfőtől kötelező lesz a maszkviselés már nem csak a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben, hanem a bevásárlóközpontok, mozik, színházak, múzeumok, könyvtárak közönség által látogatott területén, valamint az egészségügyi és szociális intézményekben, közszolgálati és postai ügyfélszolgálatokon is. A maszknak el kell fednie a szájat és az orrot is, valamint fontos változás az is, hogy valóban maszkot kell viselni, nem elég például sállal vagy kendővel eltakarni a szájat.
Szankciók
A maszkviselési kötelesség be nem tartása szigorúbb szankciókkal fog járni. A tömegközlekedési eszközről leszállítható lesz az, aki nem visel maszkot, és emellett akár 50 ezer forintra lesz bírságolható. Még szigorúbb lehet a büntetés, ha az illető együttműködés hiányában megzavarja a közösségi közlekedést, ez esetben rendőri intézkedést is lehet kezdeményezni ellene, és elzárással is büntethető. A maszkviselési kötelezettséggel kapcsolatos szabályokat az üzletek, a mozik és a bevásárlóközpontok esetében a kereskedelmi hatóság, minden más helyen a kormányhivatal, a rendőrség pedig bármely helyszínen ellenőrizheti.
Üzemeltetők felelőssége is
A maszkviselés betartása az üzletek, bevásárlóközpontok mozik üzemeltetőinek felelőssége is. Ha az üzemeltető azt észleli, hogy valaki nem hord maszkot, akkor a jogsértőt a maszkviselésre felszólíthatja, ha az illető ennek ellenére sem vesz fel maszkot, akkor távozásra kell felszólítani, és a kiszolgálás is megtagadható tőle. Az üzemeltető csak akkor büntethető, ha semmit nem tesz a jogsértés ellen. Ez esetben a kereskedelmi hatóság az ellenőrzés során vagy a rendőrség értesítése alapján több fokozatban szankciót szabhat ki az üzletre is. Első alkalommal figyelmeztetést alkalmaz, második alkalommal 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő bírságot szab ki, harmadik alkalommal az üzletet, illetve a helyiséget legalább 3 napra, legfeljebb egy év időtartamra ideiglenesen bezárathatja – ismertették.
Szórakozóhelyek
Kitértek arra is: hétfőtől a vendéglátóhelyek és szórakozóhelyek 23 óráig lehetnek nyitva, és továbbra is érvényben marad az 500 fős létszámkorlát. A zárt helyen vagy a nem zárt helyen tartott zenés, táncos rendezvény – függetlenül annak nyilvános vagy nem nyilvános, valamint alkalmi vagy rendszeres jellegétől – abban az esetben tartható meg, ha a rendezvény helyszínén a jelenlévők létszáma – beleértve az ott foglalkoztatott embereket – egy időben nem haladja meg az 500 főt, és az legfeljebb 23 óráig tarthat.
Tesztek hatósági áron
Ugyancsak hétfőtől lép életbe az önköltséges PCR-tesztek 19 500 forintos hatósági ára. Magyarországon eddig mintegy 600 ezer PCR-tesztet végeztek, ezek döntő részét teljesen ingyenesen, az állam költségére. A potenciális koronavírus-fertőzötteknél a háziorvos, a kórházak és a járványügyi hatóság által elrendelt PCR-tesztek továbbra is ingyenesek. Fizetnie tehát csak annak kell a tesztért, aki saját maga úgy dönt, hogy szeretne tesztet csináltatni, vagy külföldről hazatérve két darab negatív PCR-teszttel mentesülni szeretne a hatósági házi karantén alól. Az egészségügyi szolgáltató erre legfeljebb 19 500 forintot kérhet, amely magában foglalja a mintavétel és a vizsgálat árát is. Ezen túlmenően semmilyen kiegészítő költség nem számolható fel.
Ingyenes védőoltás influenza ellen
A kormány döntése értelmében október 1-jétől életkortól függetlenül bárki igényelheti ingyenesen az influenza elleni védőoltást. Szintén október 1-jétől az óvodákba, iskolába, szakképző intézményekbe az ott dolgozók és a tanulók csak testhőmérséklet-mérés után léphetnek be. A lázas gyermeket azonnal el kell különíteni, és értesíteni kell a szülőt. A gyermeket az óvodába, iskolába kísérő szülő vagy más nagykorú az intézmény területére a testhőmérséklet-mérési pontig léphet be, ha az orrot és a szájat folyamatosan elfedő maszkot visel – olvasható a közleményben.
(MTI)
Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor