A köztestületek teljes jogszabályi környezetének felülvizsgálata szükséges a feltárt szabályozási és pénzügyi hiányosságok miatt; a tagdíj nyilvántartásával és beszedésével kapcsolatos számviteli és pénzügyi feladatokat nem a köztestülettel, hanem egy tőle elkülönült szervezettel javasolja elvégeztetni az Állami Számvevőszék (ÁSZ). Az MTI-nek szerdán küldött elemzésben kiemelik: a számvevőszék által 2013. és 2019. között ellenőrzött kilenc köztestületből hét nem szabályszerűen használta fel a kapott állami támogatásokat, többségük adatszolgáltatási, közzétételi kötelezettségét sem teljesítette, gazdálkodása átláthatóságát nem biztosította.
Az ÁSZ feltárta továbbá, hogy a köztestületek működését biztosító tagdíjkövetelés nyilvántartási és elszámolási rendszer nem működött szabályszerűen. A tagdíjkövetelések kimutatásának elmaradása, a főkönyv és az analitika közötti egyezőségnek, valamint a leltári alátámasztásnak a hiánya miatt a köztestületek számviteli beszámolói nem mutattak megbízható és valós összképet. A nem valós adatokat tartalmazó beszámoló közzétételével a köztestületek a közvéleményt és a tagságot is megtévesztették, mutat rá az elemzés.
Vizsgált testületek
Az ÁSZ által ebben a körben vizsgált testületek a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), a Magyar Orvosi Kamara (MOK), a Magyar Szabványügyi Testület (MSZT), a Magyar Könyvvizsgálói Kamara, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGyK), a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK), a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, valamint a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK), többségüket korábban még nem ellenőrizték. Emlékeztetnek: az Alaptörvény szerint minden szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekből megvalósuló gazdálkodásával, megállapításaival az ÁSZ az ellenőrzöttek közpénzekkel való felelős gazdálkodását segíti elő. A köztestületek kiemelt szerepet játszanak az adott szakmai területen, a kivételektől eltekintve a kamarai tagság a szakma gyakorlásának feltétele.