A gazdaságvédelem költségvetése lesz a 2021-es büdzsé – jelentette ki Varga Mihály az Országgyűlésben, mielőtt átnyújtotta Kövér Lászlónak a törvény tervezetét. A pénzügyminiszter úgy fogalmazott: „olyan törvényjavaslatot kívánok átadni, amely kiemelt feladatként kezeli az emberek védelmét, választ ad a gazdasági kihívásokra, a munkahelyek megőrzését és újak teremtését kiemelt célnak tekinti, ugyanakkor megőrzi az eddigi értékeinket, mint például a család védelme, a gazdaság újraindítása és az ország biztonsága”.
4,8 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány 2021-ben
Varga Mihály rámutatott, hogy az elmúlt időszakban a magyar gazdaság az egyik legdinamikusabban növekvő volt az unióban, 2021-re 4,8 százalékos bővüléssel és 3 százalék alatti inflációval számoltunk. A miniszter elmondta, hogy 2,9 százalékos államháztartási hiánnyal tervezték a büdzsét, hozzátéve, hogy ez a szám a 3 százalékos uniós kritérium alatt van, amit 2012 óta minden évben tartott az ország. Itt megjegyezte, hogy a várakozás szerint idén ezt túllépjük a járvány miatt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy várhatóan az unió országainak fele túllépi ezt.
A pénzügyminiszter arról is beszélt, hogy a veszélyhelyzetben Magyarország sikeresen megoldotta a legfontosabb feladatot: az egészség és az élet védelmét. Elmondta: azon túl, hogy segítséget kellett nyújtani a nehéz helyzetbe került emberek, a szintén nehéz helyzetbe került gazdasági szektorok problémáit is orvosolni kellett. A kormányzati segítség példáiként megemlítette a hitelmoratóriumot, a járulékfizetési kedvezményeket és a katásoknak nyújtott segítséget is. Kiemelte: abban, hogy sikerült megvédeni a magyar emberek egészségét és a gazdaságot újraindítani, komoly szerepe volt annak, hogy stabil lábon áll a gazdaság.
Varga Mihály szerint a járvány negatív hatásai hazánkban is felülírták a korábbi gazdasági kilátásokat, így cél az eddigi eredmények megvédése. Ezzel kapcsolatban kifejetette, hogy a 2021-es büdzsében 2155 milliárd forintnyi forrás szerepel a munkahelyek megőrzésére és újak teremtésére, a kiemelt ágazatok erősítésére és a családok védelmére. A pénzügyminiszter bejelentette, hogy a jövő évi költségvetésben létrehozzák az egészségbiztosítási és járvány elleni védekezési alapot. Kifejtette, hogy az alapban háromezer milliárd forintos forrás fog rendelkezésre állni.