Tordai Bence arcátlanul belerúgott a Fideszbe és Magyar Péternek dorombolt
Nincs mese, Bencének a lét a tét!
Gyurcsány szerint ha van bolsevik párt Magyarországon, akkor az a Fidesz.
Élesen bírálták az ellenzéki pártok szerdán az Országgyűlésben a különleges gazdasági övezetről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, amelyet a Miniszterelnökséget vezető miniszter jegyez.
DK: Ölik az országot és az önkormányzatokat
Gyurcsány Ferenc (DK) közölte, „ha megöljük az önkormányzatokat, akkor minden bizonnyal megöljük a hazát”. Az ellenzéki politikus azt mondta, ha van bolsevik párt Magyarországon, akkor az a Fidesz, amely mindent centralizál, mindent a kormányfőnek juttat és semmit az embereknek. Ez szovjettípusú modell - hangoztatta. Az előterjesztés hatását úgy írta le, hogy van egy település, amely dolgozik, kitűnő embereket választ, tanácsadókat bérel, eléri, hogy történjen náluk valami és a munkájuk gyümölcse einstand lesz. „Jönnek Ács Feriék! Azok is vörösingesek voltak talán? A hétszázát, megint ide találtunk" – fogalmazott. Gyurcsány Ferenc közölte, nem a kormánypártok támogatják a beruházást, hanem a forgalmi adón keresztül "az én nyugdíjasom”. Hiányolta a hatástanulmányokat, az egyeztetéseket. Elmondta, legalább 200 milliárd forintot fognak átcsoportosítani, amennyi a felsőoktatás költségvetése. Úgy fogalmazott: „gyalázatos banda”, ölik az országot és az önkormányzatokat, nemzetrontó emberek.
LMP: Meglopják az ellenzéki vezetésű városokban élőket
Keresztes László Lóránt (LMP) szerint a törvényjavaslat az ellenzéki vezetésű városban élő polgárok meglopásáról szól. Ráadásul teljes önfeladást is jelent, hiszen a kormány a kiszolgáltatott, olcsó munkaerővel ösztönzi a befektetéseket, leépíti a környezetvédelmi szabályokat – tette hozzá. Közölte, a kormánypártok bármire hajlandóak, csak jöjjön a pénz és azt el tudják osztani a holdudvarban. Rámutatott arra is, hogy ha a megyei önkormányzatok osztják el a pénzt, akkor a megyei jogú város polgárainak szavazata nem fog érvényesülni, mert az ottélők nem szavazhatnak a megyei önkormányzatokra. A képviselő is úgy látja, hogy a településeken élőket büntetik a javaslattal, veszélybe sodorják a helyi közszolgáltatásokat. Azt kérte a kormánypártoktól, ne használják a nemzeti kormány kifejezést, mert méltatlanok rá. Indoklásként elmondta, a kormány a kínai nagyhatalmi érdekek kiszolgálásának az oltárán feláldozott 125 ezer munkahelyet a semmilyen módon nem igazolható Budapest-Belgrád-vasútvonal érdekében.
Párbeszéd: A hatalom emberei döntenek
Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) azt közölte, lesújtó a véleményük a törvényjavaslatról, de nem lepődtek meg az indítványon, amely arról szól, hogy "mostantól a hatalom emberei döntenek, és próbálják megpuccsolni az emberek hatalmát". Totálisan szembemegy a demokratikus berendezkedéssel az előterjesztés – jelentette ki. Milyen egyeztetések zajlottak és milyen önkormányzati szövetségekkel? – kérdezte. Ha egy arányosabb forrásmegosztás a cél, miért nem a konkrét, érintett települések vezetői döntenek? – vetette fel, hozzátéve: szerinte az indítvány nem segíti a munkahelyteremtést. Azokat a településeket fogják büntetni, ahol van egy tehetséges polgármester, egy előre tervező képviselő-testület, ami teljesen ellentétes a kormány konzervatív gazdaságfilozófiájával is – mondta a Párbeszéd képviselője.
Bana Tibor: Politikai alapú pénzelosztás irányába tesz lépéseket a kormány
Bana Tibor (független) szerint a Fidesz-kormány 2010 óta mindent megtesz az önkormányzatok mozgásterének szűkítéséért. Most is egy politikai alapú – a fideszes többségű megyei önkormányzatokon keresztül zajló - pénzelosztás irányába lép a kormány – mondta. Ha elfogadják a törvényjavaslatot, a települések kevésbé lesznek érdekeltek beruházások odacsábításában – hangsúlyozta. Hozzátette: Göd nagyberuházása esetében már megtapasztalták a hatalom „arroganciáját”, és ez a sors várhat más településekre is.
Jobbik: A települések visszafordíthatatlan károkat szenvedhetnek el
Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik) arról beszélt: a törvényjavaslat alapján a kormánypárti többségű megyei közgyűlések vehetik át a beleszólást abba, hogy egyes településeken milyen beruházások legyenek. A települések visszafordíthatatlan károkra számíthatnak – jelentette ki, elképesztőnek, felháborítónak nevezve az előterjesztésben foglaltakat.
MSZP: A Fidesz elveszi az önkormányzatok pénzét
Szakács László (MSZP) azt mondta, a Fidesz először elvette az önkormányzatok hatásköreit, intézményeit, most pedig elveszi a pénzüket is. A szocialista képviselő szerint a kormány „pártbizottságokat” akar csinálni a megyei közgyűlésekből, és rá akarja tenni a kezét a települési önkormányzatok iparűzésiadó-bevételére, mintegy 710 milliárd forintra.