Figyelmeztet a virológus: van veszélyesebb a Covidnál!
Az évekkel ezelőtt rettegett Covid-vírus ma már valahol a nátha és az influenza között van félúton.
A maszk viselése nem helyettesíti sem a távolságtartást, sem a személyes higiénia betartását – tette hozzá Müller Cecília.
Jelenleg 2583 fertőzöttet tartunk nyilván Magyarország területén – kezdte szokásos napi beszámolóját az országos tisztifőorvos. Sajnos további nyolcan vesztették életüket, így 280-ra emelkedett az elhunytak száma – mondta el Müller Cecília. „Ugyanakkor már 498 főről állapították meg, hogy meggyógyult és egészségesen tudott távozni a kórházból, vagy az otthoni karantén alól felszabadult” – fogalmazott.
A tisztifőorvos elmondta azt is, hogy a laborvizsgálatok száma is meredeken emelkedik: már 65 ezer minta feldolgozása történt meg. Kifejtette, hogy emelkedik a kórházban ápoltak száma is. „A mai napon 931 főt gyógyítanak kórházakban, ebből 52-en vannak lélegeztetőgépen” – számolt be róla. Müller Cecília arról is beszélt, hogy az elhunytak életkorából megállapítható, hogy a magas kockázati csoportok fokozottan érintettek a járványban. Rámutatott, hogy az eddigi 280 elhunytból a 61 éves kor felettiek száma 261. Az 51 és 60 év közöttiek köztiek száma 11, a 41 és 50 év köztiek 6, a 31 és 40 év közöttiek pedig 2. Az országos tisztifőorvos ismét kiemelte, hogy rendkívül fontos, hogy a bentlakásos szociális intézményekben az egyéni védőfelszerelések használata nagy hangsúlyt kapjon.
Néhány szó a maszkokról
Müller Cecília a védőfelszerelésekkel kapcsolatban rámutatott, hogy sok különbség van maszk és maszk között. Vannak az úgynevezett orvosi maszkok és a speciális FFP2-es, vagy FFP3-as maszkok, amik már részecskeszűrővel is rendelkeznek. A kettő közötti különbség az, hogy a sebészi maszkok a viselőjétől védik meg a többi embert, míg a speciális maszkok a többi embertől védik meg a viselőjét. „Ha tiszta képet akarunk kapni a sebészi szájmaszkról, akkor gondoljunk arra, hogy azt békeidőben is az operáló sebész és a sebészeti csapat használják azzal a céllal, hogy megvédjék a beteget” – fogalmazott a tisztifőorvos.
A speciális maszkok egy része szeleppel rendelkezik, viszont amikor kilégzésnél ez a szelep kinyílik, akkor sokkal koncentráltabban engedi ki a környezetbe a viselője által kifújt levegőt. Erre azért fontos felhívni a figyelmet, mert ha egy fertőzött visel ilyen maszkot, az sokkal töményebben engedi ki a környezetébe a vírusokat, „ezért tilos FFP-maszkokat hordani olyan embernek, aki fertőzött” – hangsúlyozta Müller Cecília. Összegezve elmondta: a védelem két irányú tud lenni, attól függ, hogy milyen típusú maszkot viselünk, hozzátéve, hogy az operatív törzs ajánlása szerint a sebészmaszkokat csakis az egészségügyben dolgozóknak kell viselni, ezek utcai viselését nem ajánlják.
Saját készítésű maszkok
Nagyon kevés a bizonyíték van arra, hogy ezek hatásosan akadályoznák meg a vírus terjedését – mondta a tisztifőorvos rámutatva, hogy aki beteg, az amúgy sem megy sehova. Hozzátette, hogy
„aki biztonságérzetből szeretné ezeket hordani, az nyugodtan viselje, de ettől még érvényes az a tétel, hogy maszkot csak a betegre kell adni”.
A maszkok viselésével kapcsolatban Müller Cecília elmondta: „miután fölvettük a maszkot – ami eltakarja az orrunkat és szánkat is és a lehető legszorosabb – ne nyúlkáljunk az arcunkhoz és a maszkot kívülről ne is fogjuk meg”. Hangsúlyozta, hogy mielőtt feltesszük a maszkot minden esetben kezet kell mosni, mielőtt pedig levesszük, a fülnél vagyis a rögzítésnél fogjuk meg, hogy a saját kezünket esetlegesen ne fertőzzük meg. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy ezeket a maszkokat kizárólag egyszer használjuk, utána pedig cseréljük le. Rámutatott, hogy „a saját készítésű maszkok azért jó ha pamutból készülnek, mert 60 fok feletti mosás elpusztítja a vírust”.
A maszk viselése csak egy tényező azon intézkedések közül, ami a járvány tovaterjedését akadályozza. „Ez nem helyettesíti sem a távolságtartást, sem a személyes higiénia betartását” – jelentette ki az országos tisztifőorvos.