„Charles Michel, az Európai Tanács elnöke részére
NYÍLT LEVÉL. Tisztelt Elnök Úr! Válság az EU-ban: javaslatok és megjegyzések az uniós intézmények felelősségéről az alábbi javaslatunkat ajánljuk Tisztelt Elnök Úr szíves figyelmébe.
Az elmúlt hetek bizonyították a nemzetállamiság erejét Európában, amiként azt is, hogy az egyes tagországok – sajnos – legalább az elvárható EU-intézményi együttműködést sem biztos, hogy megkapják súlyos összeurópai válsághelyzetek idején, amiként bizonyos esetekben az egyes EU-szervek mulasztásai, késlekedésének felelőssége is fölvethető a nemzetek vagy EU- polgárok részéről.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke április közepén lényegében elismerte, hogy a közösség intézményei is részben felelősséget viselnek az európai járványhelyzet súlyosabbra fordulásáért. A bizottsági elnök ugyanis az Európai Parlament plenáris ülésén, bocsánatot kért a koronavírus-járvány által leginkább sújtott uniós tagállamtól, Olaszországtól, és kijelentette az EU kapcsán: »túl sokan nem voltak ott időben«, nem kaptak tőlük segítőkezet, éppen ezért tanulniuk kell a hibáikból.
A Bizottság német elnöke persze igyekezett gyorsan hozzátenni, hogy elég a populistákból, elég a nacionalizmusból – vagyis a hibák, mulasztások részleges elismerése mellett igyekezett megfelelni a globális mainstream főideológusai által támasztott elvárásoknak.
Amiként az Európai Parlament állampolgári jogi bizottsága (LIBE) sem a rendkívüli helyzet mielőbbi rendezésében tűnik érdekeltnek, hanem ehelyett politikai támadások révén próbálja rossz színben feltüntetni egyes tagállamok járványügyi intézkedéseit. Sajnos ezt tanúsítja a LIBE elnökének, a szocialista Fernando López Aguilarnak a szakbizottság nevében március végén közzétett, a koronavírus-járvány miatt tervezett intézkedések miatt Magyarországot elítélő nyilatkozata is.
A LIBE az elmúlt években számos alkalommal megtehette azt komolyabb következmények nélkül, hogy nemzetállamok alkotmányos becsületébe, szuverenitási kérdéseibe szóljon bele, jogi-szakmainak álcázott politikai és ideológiai döntések megszavazásával. Miközben a LIBE saját döntéseit adott esetben a Parlament balliberális – és számos esetben csupán névlegesen konzervatívnak számító baloldali – képviselőinek szentesítő szavazattöbbségével legitimáltnak érezheti, a nemzetállamok nem tudnak hatékonyan fellépni az ilyen támadásokkal szemben.
Vannak szakmailag megalapozott álláspontok is az EU atipikus jogi aktusairól – eszerint például egy-egy tanácsi következtetés vagy bizottsági ajánlás is ennek minősülhet, ennek alapján pedig akár egy LIBE-ben megszavazott állásfoglalás, különjelentés is tekinthető ilyennek.