„Az új törvény – a »koronavírus-törvény« – igen egyértelmű. Lényegében felhatalmazza a kormányt, hogy a járvány végéig rendeletekkel kormányozzon. De nem függeszti fel az alkotmányt, sem a parlamentet, ahogy egyesek sugallták, és nem függeszti fel az Alkotmánybíróság működését sem, ahogy a bíróságok is tovább működnek.
Valójában a törvény nem pusztán alkotmányos, hanem az ország alkotmánya (hivatalos nevén Alaptörvény) által felsorolt vészhelyzetek közül a legenyhébb. S míg ugyan valóban nincs a felhatalmazásnak konkrét végdátuma, a parlament bármikor megszavazhatja a felhatalmazás végét. A járványtól függűen a várakozások szerint a veszélyhelyzet talán júniusban érhet véget (a legpesszimistább forgatókönyvek szerint augusztusban). (…)