Nyugat-Európában – Németországban, Spanyolországban, Franciaországban – már nagyobb az esetszám. Ezekben az országokban mennyire lehet előre jelezni a történéseket?
Léteznek erre alkalmas módszerek. Az úgynevezett reprodukciós szám – amely nagyjából azt a tulajdonságot jeleníti meg, hogy egy fertőzött beteg átlagosan hány embernek adja át a fertőzést – változását napi szinten lehet követni, és ez kellő adatmennyiség esetén kirajzol egy trendet, amiből következtetünk, hogy a bevezetett intézkedések hatékonyak voltak-e. Ilyen módszerrel próbáljuk majd Magyarországon is a megfelelő védekezési módot megtalálni. Nagyon fontos, tudni azonban, hogy az esetszám akkor is nőni fog, ha egy ország mindent jól csinál. Mivel minden intézkedés hatása fáziskéséssel jelentkezik, azt a lappangási idő befolyásolja, hiszen akik inkubációs, tünetmentes fázisban vannak azok csak később jelennek majd meg a statisztikában fertőzöttként.
Magyarul, amikor úgy tűnik, hogy még semmi gond, akkor már lehet, hogy baj van, csak még nem tudjuk.
Ezért nagyon nehéz eldönteni, hogy mikor, a járvány melyik fázisában a leghatékonyabb egy adott intézkedést – például egy egyetem bezárását – meghozni. Ilyen korlátozásokat az ember nyilván csak akkor vezet be, ha már muszáj, de van, hogy épp emiatt túl sokáig várnak velük. Csapdahelyzet, mert túl korán és túl későn sem jó hatású egy ilyen döntés.
Magyarországon milyen intézkedésekkel lehet a leghatékonyabban megfékezni a járvány terjedését?
Az első fázis – most talán még ennél tartunk – a fertőzött személyek minél gyorsabb detektálása és elkülönítése, illetve a kontaktjaik azonnali feltérképezése. Ez addig tart, amíg néhány eset van, és még lehet követni az esetleges fertőzési láncot. Nagyobb számú esetnél ezt már nagyon nehéz lenne követni. A következő szakasz, amit Angliában épp a napokban vezetnek be, az úgynevezett enyhítési fázis, amelynek az a célja, hogy lassítsa a járvány terjedését annak érdekében, hogy ne robbanásszerűen jelenjen meg nagyon sok beteg, ezzel túlterhelve az egészségügyi ellátórendszert. A kollégáimmal készülünk a járvány következő szakaszaira, hogy bármilyen forgatókönyv valósul is meg, tudjunk további előrejelzéseket tenni. Azt is próbáljuk megbecsülni, hogy az első esetek felderítése idején mekkora a még ismeretlen fertőzöttség, vagyis mekkora járványtól kell tartani; és arra is keressük a választ, hogy a járvány késői szakaszában mikor jön el az a pont, amikor lazítani lehet a szigorú intézkedéseken. Egy nagyobb csapattal dolgozunk, és remélhetőleg heteken belül elő tudunk állni valamilyen újabb eredménnyel.