„Gergő, ne már egy fideszest rakj oda” – Baranyi Krisztina Karácsony Gergelynek
Ferencváros polgármestere és fővárosi önkormányzati képviselő nem szeretne fideszes főpolgármester-helyettest, ezért beleállt Vitézy Dávidba.
A kulturális törvényjavaslat ellen tüntettek a Madách téren.
Ahogy korábban írtuk, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiadott közlemény szerint nem fognak megszűnni fővárosi színházak, a kulturális törvényjavaslat csupán kiszámítható helyzetet és felelősségi viszonyt teremt a színházak finanszírozásában. A minisztériumi cáfolat és a rossz idő ellenére mégis nagy tömeg jelent meg a Madách térre szervezett tüntetésen.
A demonstráción a többi között beszédet mondott Jordán Tamás, Mácsai Pál, Pintér Béla és Karácsony Gergely is. A budapesti főpolgármester beszédében úgy fogalmazott: „Nagyon nem örülök annak, hogy most nekem is itt kell lennem és újra beszélnem kell arról, hogy kik veszélyeztetik a szabadságunkat. Azért sem örülök, hogy színpadra kell lépnem, mert szerintem a színpad, ahogy a kultúra is, az nem a politikusoké, hanem a művészeté és a közönségé” – fogalmazott Karácsony Gergely „szabad színházakért és független kultúráért” tüntető tömeg előtt. A főpolgármester hozzátette: „mindig ki fogunk állni a szabadságban korlátozott emberekért, a művészekért, a hajléktalanokért, az orvosokért, a pedagógusokért, mindenkiért. Amikor a színház szabadságát védjük, akkor a város szabadságát védjük”.
Pintér Béla azt mondta: nagyon készült a hétfő esti tüntetésre, és jó beszédet is írt. „A kormánypropagandában még elviselitek a hazugságot, de a színházban már ti sem? Mégsem döntöttetek úgy, hogy elpusztítotok minden szabad társulatot, mint ahogy tettétek annak idején a Krétakörrel? Mégsem mészároltok le minket?” – vetette a kormány szemére. A közönség nagyra értékelte a rendező szellemességét.
Sodró Eliza, a Radnóti Miklós Színház művésze három pontban foglalta össze a 30 év alatti színészek aggályait. Problémás, hogy a törvénytervezet megalkotása előtt nem történt érdemi konzultáció az érintettekkel; a független társulatok támogatásának megváltoztatása azok megszűnéséhez vezetnek; az önkormányzati fenntartású színházak igazgatói kinevezéseihez kapcsolódó kormányzati vétójog pedig azok autonómiájának csökkenését okozhatja.