A korábbi szocialista oktatási és kulturális miniszter szerint az „államosításnak és az uniformizálásnak”, nem lett pozitív eredménye.
Öt lépés hátra, egy lépés előre, ez tíz év eredménye a PISA-tesztek értékelésében – jelentette ki Hiller István az ATV Start című műsorában. A korábbi oktatási és kulturális miniszter szerint a PISA-teszt nemzetközileg a legelismertebb tudásfelmérő teszt a tizenöt évesek körében.
A szocialista politikus arról beszélt, hogy 2009-ben volt a legjobb eredménye a PISA-tesztnek – hozzátéve, hogy azóta 20 pontos teljesítményvisszaesés történt. Hiller szerint ugyanakkor szerencsés, hogy az idei teszteredmények nem mutatnak további visszaesést, de szerinte ez attól lehet, hogy a 2015-ös eredmény „annyira szomorú és annyira tragikus volt, hogy nem volt várható, hogy annál gyengébbet sikerül produkálni”.
A politikus arról is beszélt, hogy kritikusan áll ahhoz a változássorozathoz amelyet a kormány 2011 óta elkezdett az oktatásban – hozzátéve, hogy szerinte is vannak olyan részletek az oktatás központosításában, amivel ő is egyet tud érteni. Példaként említette, hogy „helyesnek tartja, hogy a pedagógusok fizetése egy életpályamodellben a kincstárból, tehát központilag kerül átutalásra”.
Hiller úgy vélekedett, hogy az „államosításnak és az uniformizálásnak”, nem lett pozitív eredménye. A szocialista politikus kiemelte, hogy szerinte a legkárosabb tényező az volt, amikor „egy pesti irodaépületből – amit szegény Klebelsbergről neveztek el – akarták irányítani Zalaegerszegtől Mátészalkáig az összes iskolát”.