Rétvári: A megváltozott munkaképességűek jövedelmét venné el az ellenzék

2019. október 22. 09:32

Az MSZP részéről Harangozó Tamás a rokkantnyugdíjak rendezését kérte számon a kormányon, mire az Emmi parlamenti államtitkára úgy fogalmazott: az ellenzék az érintett munkavállalók megemelkedett bérét akarja elvenni.

2019. október 22. 09:32

Harangozó Tamás, az MSZP képviselője fenntarthatatlannak és a botrányosnak nevezte, hogy két ügyben is mulasztásos alkotmánysértésben van az Országgyűlés, hiszen az Alkotmánybíróság (Ab) a választójogi törvény plakátokkal kapcsolatos szabályozása és a rokkantnyugdíjasokat érintő törvény esetében is jogalkotásra kötelezte a parlamentet. Elmondta: a rokkantnyugdíjasok ügyében az Ab úgy döntött, hogy idén március végéig kell felülvizsgálni a rokkantellátás átalakítását, ugyanakkor a kormány őszi jogalkotási tervében sincs benne ez a téma.

Hangsúlyozta: a rokkantellátás átalakításával a kormány tízezreket hozott kezelhetetlen, embertelen helyzetbe. Harangozó Tamás arra szólította fel a kormányt és a fideszes többséget, hogy még az ősszel nyújtsa be javaslatait a fenti témákban.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára azt mondta: a rokkantnyugdíjak esetében az Ab írta elő, hogy bizonyos részletszabályokat fogalmazzon meg a kormány. Azonban – folytatta – ez elég nehéz jogi feladat, mert arra kötelez, hogy olyan szabályokat hozzanak létre, amelyek alapján egy orvos megállapíthatja, hogy 3 vagy 4 éve mennyire volt munkaképes állapotban valaki.

Hangsúlyozta: a rendszer átalakítása óta 40 százalékkal emelkedett a megváltozott munkaképességűek között a munkavállalás, ami a járulékkedvezménynek is köszönhető. Ha az valósulna meg, amit az MSZP kér, akkor 40 ezer embernek elvennék a munkáját és visszaküldenék a segélyek világába – emelte ki. A választójogi törvénnyel kapcsolatban az államtitkár megjegyezte: amikor egy választáson az ellenzék teljes kudarcot szenved, akkor a törvényt hibáztatja, de most, amikor baloldali főpolgármestert választottak, hirtelen már nem illegitim a választási törvény.  

(MTI)

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
a ló néz, a csikó lát
2019. október 22. 17:30
A 9 év alatt a Fidesz már leszerepelt a szolidárisságból!
realista
2019. október 22. 15:38
Ezek a Fidesz firkászok, és szócsövek állandóan azon fantáziálnak, hogy a másik fél mit tenne, és ezt tényként kezelve további víziókat következtetnek belőle. Ez a "mi lenne, ha" ijesztgetés már a Rákosi idején is divat volt, hogy örüljünk nekik, mert mi lenne, ha visszajönnének a kapitalisták. Egyébként éppen a Fidesz vette el sok rokkantnyugdíjastól a rokkantnyugdíjat.
121212
2019. október 22. 12:55
"Magyarország olyan ország, ahol az Alkotmánybíróság döntései mindenkire kötelezőek. Nincs kibúvó, kiskapu, ez a magyar demokrácia egyik vastörvénye." Orbán Viktor
Berecskereki
2019. október 22. 12:36
Harangozó Tamás annyit ért a joghoz, mint a tyúk a harangöntéshez. A határozat leglényegesebb része a 3. pontban van elírva. AZ ALKOTMÁNYBÍRÓSÁG 21/2018. (XI. 14.) AB HATÁROZATA (Részlet) 1. Az Alkotmánybíróság – hivatalból eljárva – megállapítja, hogy az Országgyűlés nemzetközi szerződésből származó jogalkotói feladat elmulasztását valósította meg azáltal, hogy a megváltozott munkaképességű sze-mélyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 12. § (1) bekezdés a) pontját a törvény 33/A. § (1) bekezdés a) pontja alá tartozó esetekben oly módon rendelte alkalmazni, hogy ezzel egyidejűleg nem alkotott olyan szabályokat, melyek lehetővé teszik az ellátás összegének meghatározása során az ellátásra jogosultak élethelyzetét érdemben meghatározó tényleges fizikai állapota javulásának mértéke, illetőleg a 2012. január 1. napját megelőzően megállapított ellátás összege figyelembevételét. Az Alkotmánybíróság felhívja az Országgyűlést, hogy jogalkotói feladatának 2019. március 31-ig tegyen eleget. 2. Az Alkotmánybíróság megállapítja: az Alaptörvény Q) cikk (2) bekezdéséből következő alkotmányos követelmény, hogy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 33/A. § (1) bekezdés a) pontjának „– az állapotjavulás kivételével –” szövegrésze kizárólag azon ellátásra jogosultak esetén alkalmazható, akiknek nem csak a jogszabályok szerinti kategóriák és értékek alapján meghatározott jogi értelemben vett állapota, hanem az élethelyzetét érdemben meghatározó tényleges fizikai állapota is kedvezően változott. 3. Az Alkotmánybíróság a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 12. § (1) bekezdés a) pontja nemzetközi szerződésbe ütközésének megállapítására, megsemmisítésére és alkalmazásának kizárására irányuló indítványt elutasítja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!