Palkovics: A vidéki egyetemek a regionális gazdaságfejlesztés motorjai

2019. október 07. 15:39

2019. október 07. 15:39

Átadták a Pécsi Tudományegyetem (PTE) műszaki és informatikai karán a Modern városok program (MVP) részeként, több mint egymilliárd forintból létrehozott építész- és gépészműhelycsarnokokat hétfőn Pécsen.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a két, több mint egymilliárd forintból létrehozott, összességében csaknem 1500 négyzetméteres acélszerkezetű csarnok átadásán hangsúlyozta: a kormány azért döntött 2015-ben a beruházás támogatása mellett, mert a magas színvonalú felsőoktatási környezet rendelkezésre állt a műszaki és gépész képesítések fejlesztéséhez.

Hozzátette, a kormány ennek bővítését kívánta segíteni, az ország ipari fejlődését ily módon is támogatni kívánta. Hangsúlyozta: a kabinet mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a képzések támogatása folytatódhasson.

A beruházás előrelépés a műszaki képzések részére

Miseta Attila, a PTE rektora úgy fogalmazott, a Modern városok program keretében megvalósuló beruházásokkal komoly fejlődést érhet el az intézmény, ezért köszönet illeti a kormányzatot, s mindazokat, akik segítették, segítik a fejlesztéseket. Közölte, korunkban gyors a technológiai fejlődés, ezért ma Magyarországon mind infrastrukturális, mind „hozzáállásbeli előrelépésekre” szükség van.

Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere azt emelte ki, hogy a Modern városok program fejlesztései a városban nemcsak a gazdaságot, de a „tudást, a képzéseket is segítik”. Közölte, a megyeszékhelyen korábban a műszaki és gépész képzések fejlesztésre szorultak, de a kormány támogatásával minőségi változás történt e területen.

Medvegy Gabriella dékán beszámolt arról, hogy a műszaki és informatikai kar jelenleg 2500 hallgatót képez, ötödük külföldi. Az egyetem írásos összegzése szerint a létesítményekben egyrészt ipari gyártást is modellező mérnöki mikrocampus, másrészt a kísérletező, nagy teret igénylő, kifejezetten a közösségi oktatást kívánó szakok, szakcsoportok működnek.

Kitértek arra, hogy az utóbbi években a karon jelentősen nőtt a nemzetközi hallgatói létszám, emellett a fejlesztést a nemzetközi trendek is inspirálták.

Több intézményt átfogó fejlesztések

Az MVP keretében a Pécsi Tudományegyetemet csaknem 25 milliárd forinttal támogatja a kormányzat az intézmény versenyképességének erősítése, az oktatási és szolgáltatási portfolió fejlesztése, a külföldi hallgatói létszám jelentős növelése és az ehhez szükséges infrastrukturális feltételek biztosítása érdekében.

A 25 milliárdos támogatási összeg több mint felét a pécsi orvoskar új oktatási épületének létrehozására és a gyakorlati orvosképzésben részt vevő klinikai központ több épületének korszerűsítésére költik. A fejlesztések érintik az egészségtudományi kar fenntartásába kerülő volt Csorba Győző Könyvtár épületét, valamint a Szepesi utcai és a Vörösmarty utcai campust, a PTE Balassa János és Damjanich kollégiumát, továbbá több más kart is.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
trouposed
2019. október 09. 16:52
MooXi.net - nagyszerű projekt felnőttek számára, akik szexpartnert szeretnének találni
bunko_jobbos
2019. október 08. 10:02
Az én tapasztalataim a 90-es évek elejéről származnak, de nálunk az egyetemen hihetetlenül vigyáztak arra, nehogy valami hasznosat csináljanak az egyetemen kívül. Még véletlenül sem vettek részt semmilyen fejlesztésben. Egyszerűen olyan emberek mennek oda, akik elméleti szakemberek, és rá sincsenek kényszerítve a "vállalkozásra". Ezt úgy képzelem el, hogy elvállalnak kisebb munkákat (most nem a politológia és szociológus szakosokra gondoltam, hanem a mérnökökre stb.), és a tanulók segítségével megcsinálják. A tanulók tanulnának vele, ők lóvét keresnének, az egyetem meg növelné a hírnevét.
BőröndÖdön
2019. október 07. 19:59
Hogyne,attól megy az ország a falnak...:)
nemecsekerno_007
2019. október 07. 16:50
"A vidéki egyetemek a regionális gazdaságfejlesztés motorjai" Egyelőre még csak "lehetnek".... Mert most kb. azt tudják tenni, hogy megelőzik a régió teljes lepusztulását... Tisztelet a kivételeknek... Remélem valóban a motorjai lesznek a közeljövőben... De ehhez befektetők, cégek, innováció és a működtetéséhez szükséges vállalati kultúra is kell...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!