Egy európai polgári kezdeményezés sikerességéhez hét tagállamban kell megfelelő mennyiségű aláírást összegyűjteni – kik lehetnek ebben a főbb szövetségesek?
Számoljunk: három európai tagállamban biztosan teljesül a kötelező küszöb, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában. Még kell négy állam. Szövetségeseink vannak Spanyolországban, Belgiumban, Hollandiában, Ausztriában. Ahhoz viszont, hogy biztosra menjünk, több államot kell megcélozni. Bulgáriára is számítunk, Szlovéniára, Horvátországra, Svédországra, Franciaországra, Németországra és a Balti-államokra. Ezekben az országokban
találhatunk olyan régiókat, amelyek érdekeltek a kezdeményezés sikerében,
vagy olyan rétegeit a társadalomnak, akik erre fogékonyak.
Tusványoson Szili Katalin többek között az ön jelenlétében jelentette be, hogy az erdélyi magyar pártok közös cselekvési tervet dolgoznak ki a következő két év együttműködéséről. Mennyiben jelent ez előrelépést? Mit vár az együttműködéstől?
Rendkívül fontos volt elvi kérdéseket tisztázni. Tudja-e az erdélyi magyar nemzeti közösség, tudják-e a székelyek, hogy mit akarnak? A magyar pártok 2018. január 8-án kiadott közös nyilatkozatára úgy lehet tekinteni, mint egy egységes elvi alapra az autonómiaküzdelemben. Az alapot letettük. Hogy mit építünk rá, a jövő kihívása.
Az érdekünk az, hogy bukaresti befolyástól független legyen az erdélyi magyar nemzeti közösség jövőképe.
Mégis, milyen konkrét eredményt vár a pártok együttműködésétől?
A politikai pártok az erdélyi magyar társadalomban is versenyben állnak egymással. Ez a versenyhelyzet nem fog megszűnni. Ugyanakkor második alkalommal érjük el, hogy a közösség egészét érintő nemzeti ügyben közösen lépjenek fel. Ezt különben elértük Magyarországon is, hiszen a székelyek nagy menetelésénél a Nemzeti Összetartozás Bizottságában a parlamenti pártok egységesen kiálltak a székely törekvés mellett. Hasonlót várunk a nemzeti régiók polgári kezdeményezés ügyében is.