Brit szakértő: A demográfiai katasztrófa nem jobb- vagy baloldali kérdés, az egész emberiség ügye
Paul Morlandot, Nagy-Britannia vezető demográfusát kérdeztük.
Egyre több ország érdeklődik a kilenc éve létező magyar modell iránt, amely eredményesen működik – fogalmazott a miniszter, a III. Budapesti Demográfiai Csúcson.
Rendkívül fontos kérdésről, nemzeteink jövőjéről, gyermekeink sorsáról van szó, ezt mutatja a résztvevők nagy száma és politikai pozíciója is ezt bizonyítja – jelentette ki Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere csütörtökön a Várkert bazárban tartott III. Demográfiai csúcs első szekcióját összefoglalva. A demográfiai helyzet, az ezzel kapcsolatos problémák és a megoldási lehetőségek minden országban különbözőek, de a végcél mindenütt a megoldás megtalálása – közölte.
A tárcavezető Jaime Mayor Oreja spanyol politikus előadását emelte ki, aki szerinte jól értelmezte azt, hogy mi történt a társadalommal a poszt-reneszánsz időszaktól a mai szabados életvitelig és a klasszikus értékek mai rombolásáig. A nyugati országokban érezhető, hogy a klasszikus értékek meglazulása meglazította a társadalom szövetét is. Ezzel szemben
– jelentette ki a miniszter.
Kásler Miklós szerint a magyar miniszterelnök is kimondta a megoldást, ami leegyszerűsítve a következő: „vissza a gyökereinkhez, vissza a klasszikus európai-, keresztény-, emberi értékekhez, a családhoz, a hithez, a hagyományokhoz, az ősök és a leszármazottak tiszteletéhez.”
„Az asszonyok akkor szülnek, ha akarnak, ha késztetésük van rá, ha úgy nevelik őket, hogy a család érték, a gyermek érték és az életük akkor teljesedik ki, ha a teremtés célját valósítják meg, gondoskodnak az emberi nem fennmaradásáról” – fogalmazott.
Ha ezt a szemléletmódot tudnánk visszahelyezni oda, ahol a legutóbbi évtizedekig volt, akkor a demográfiai problémák nagyon gyorsan megoldódnának – mondta a miniszter. A kormányok ehhez azt tudják hozzátenni, hogy biztosítják – úgy az anyagi, mint a szellemi feltételeket ahhoz, – hogy aki gyereket szeretne vállalni, megtehesse ezt.
minden döntésénél prioritásként jelenik meg a szempont, hogy milyen hatást gyakorol az a családokra, a demográfiai helyzetre, azaz a nemzet jövőjére – mondta Kásler. Ennek három pillére: az Alaptörvényben biztosított jogok, a családtámogatási intézkedések, és a család népszerűsítése az oktatás, nevelés és a társadalmi megnyilvánulások nagyon sok területén.
Ennek köszönhetően egyre több ország érdeklődik a kilenc éve létező magyar modell iránt, amely eredményesen működik – zárta szavait a miniszter.