Szakember állítja: Magyar Péter nem alkalmas az ország vezetésére
Magyar Péter feltűnése előtt még nem látott arra példát, hogy bárki politikai tőkét kovácsoljon magánéleti válságából.
Ha egy kicsit körbenézünk magunk körül, bizonyára mindannyiunk portáján van mit sepregetni, ha a halogatásról van szó: a soha el nem kezdett életmódváltás, a messzi rokonok meglátogatása, vagy akár csak annak a hosszú emailnek a megírása, mind okozhatnak olyan frusztrációkat, amik megkeserítik a hétköznapjainkat. De honnan erednek ezek az érzések? Mikor döntjük el, hogy elhalasztjuk-e az adott tevékenységet? Hogyan jöhetünk rá, hogy mi a prokrasztináció (halogatás) tényleges oka? És ami a legfontosabb: hogyan kezelhetjük?
Képzeld el a következő jelenetet: felkelsz az ágyból, rosszul vagy, szédülsz, kimész a mosdóba és hánysz. Amikor ez történik veled, rögtön elkezdenek cikázni a gondolatok a fejedben: vajon a tegnapi aluljárós pizzaszelet okozta ezeket a tüneteket, vagy a betegszabadságon lévő kollégád hagyta rád az elvégzendő munkán kívül a betegséget is, esetleg túl sok alkoholt ittál előző este? Mi az oka a megbetegedésnek? Mi okozza a tüneteket?
Nem kérdés, a hányás tünet. A szédülés is. A gyomorgörcsök is. Mögötte pedig kell lennie egy oknak: egy vírusnak vagy baktériumnak, egy megromlott hozzávalónak vagy az előző esti sörmennyiségnek.
Most képzeld el ezt: felkelsz az ágyból, nem szédülsz, kimész a mosdóba, nincs hányingered, de eszedbe jut, hogy már mióta el kéne küldened egy emailt a főnöködnek, sőt a megvásárolt fitneszbérletet is lassan el kéne kezdened lesúlyzózni – és észleled, hogy a halogatás útjára léptél. „Rá kéne már vennem magam” – hangzik el a mondat, aztán folytatod a cselekvéseid sorát: fogmosás, kávéfőzés, indulás a munkába. A rengeteg teendőd gondolatelterelő segítségével egész egyszerűen elhalasztod a dolgot. Ha jobban belegondolunk, nem sok különbség van a két reggeli fürdőszobalátogatás között:
A mögötte meghúzódó „vírust” kell kezelni, ami rengeteg minden lehet a félelemtől az életfilozófiával való ütközésen keresztül az időkezelésig. Vegyük sorra, mik lehetnek ezek az okok – ha magadra ismersz valamelyikben, akkor végre elkezdődhet a tüneti kezelést felváltó, igazi megoldást nyújtó gyógyulási folyamat.
A monotonitás visszataszító ereje
Unod a takarítást? Unsz listákat, beszámolókat írni? Nagyon monoton a mindennapi tornafeladat? Sajnos hajlamosak vagyunk azt halogatni, ami igazából a könnyűsége és egyszerűsége miatt olyan taszító – ilyenkor érdemes segítséget kérni. Takaríts a pároddal, miközben beszélgettek vagy zenét hallgattok, vagy hallgasd meg a kedvenc rádióműsorod, miközben a táblázatokat kezeled.
Trükk: Ha mindig összekötöd valamilyen számodra vonzó dologgal az adott tevékenységet, nem fogod elhalasztani. Hallgass egy hangoskönyvet mosogatás közben, oldd fel a tornát vicces és táncos, de átmozgató videókkal, tanítsd meg a kutyát egy új trükkre, miközben órákig keféled le róla a levedlett szőrt, vagy beszélgess idegen nyelven a kollégáddal, amíg kész nincs a jelentés! Ha képes vagy a monoton, elképesztően unalmas teendőidet már-már szórakozássá vagy produktív tevékenységgé varázsolni, nem lesz többé problémád velük.
A bukástól való félelem
Nem tudod, hogy képes vagy-e lefutni a távot, megijedsz, hogy bírod-e majd a felelősséget, ami a nyakadba szakad az előléptetéssel, félsz, hogy visszautasítanak – ezek mindannyiunknak ismerős gondolatok, és sajnos az „aki nem kockáztat, nem is nyer” jellegű motivációs mondatok sem oldják fel igazán az ilyesfajta félelmeinket.
Trükk: Ha feltennéd minden pénzed egy üzletre és elvesztenéd, kibírnád? Ha beneveznél a félmaratonra és a felénél ki kéne szállnod, mit éreznél? Gondold át, mi az a lehető legrosszabb eshetőség, amit már nem viselnél el, és azt is, hogy mennyi energiát, pénzt, időt és szándékot vagy képes elveszteni a cél érdekében. Minden vállalkozásban benne van a rizikó, de ha tudod, mit veszíthetsz és ahhoz képest mit nyerhetsz, könnyebb lesz belevágni – vagy elvetni az ötletet, de a halogatást mindenesetre kizárhatod.
A sikertől való félelem
Unod a mindennapjaidat, miközben arról álmodozol, hogy nyitsz egy éttermet vagy valami teljesen mással foglalkozol, és még a lehetőségeid, kapcsolataid, esetleg az időd is engedné, hogy belevágj, mégsem teszed. „Egyszer megírom a könyvet, megalapítom a saját vállalkozásomat, utazásból élő blogger leszek, beiratkozom a lakberendező tanfolyamra.” Ismerős? Lehet, hogy ilyenkor nem is attól félünk, hogy túl nehéz feladatok várnak ránk, inkább attól, hogy
Talán nem is tudod magad igazán elképzelni sikeres íróként, bloggerként, étteremtulajdonosként vagy lakberendezőként, hiszen akkor mi lesz a pároddal, ki fog neked otthon segíteni, hány órát kell majd dolgoznod, egyáltalán meg tudsz majd felelni az elvárásoknak?
Trükk: Képzeld el (és írd is le) azt az életet, amiben összejött az álmod – hány órát töltesz nap mint nap a projekteddel, ki vigyáz addig a gyerekekre, mikor oldod meg – és kivel – a házimunkát, milyen felelősségek lesznek a nyakadban, hány emberért felelsz majd, milyen mindennapi örömök járnak majd a munkáddal? Írj le mindent, de a feltételes módot kerüld. Ha valamilyen időbeosztási vagy egyéb nehézséget látsz magad előtt, dolgozz ki rá egy stratégiát, megoldást. Ha fejben (és papíron) összegzed a tökéletesen működő életet, már nem lesz többé ködös és ijesztő, az első lépések halogatása pedig végre a múlté lesz.
Nem tudod, mi okozhatja
Ha nem ismertél magadra egyik okban sem, mégis folyton elhalasztasz bizonyos tevékenységeket, vagy szeretnél kiegészítő motivációt, hogy biztosan leküzdhesd a prokrasztinációt, próbáld ki ezeket a trükköket:
Pro-kontra lista
Lehet, hogy régimódi módszernek tűnik, de még mindig hatékony technika: képzeld el az adott, folyton halogatott cselekvést és írj egy listát arról, hogy mit nyersz és mit veszítesz, ha végre ráveszed magad és megcsinálod. Ha a hátrányok fölénnyel győznek, akkor mondj le róla és kommunikáld is azt: mondd meg főnöködnek, hogy neked most nem fér bele ennyi pluszmunka vagy az a folyton panaszkodó ügyfél; élj csak egy picit egészségesebben ahelyett, hogy kőkemény életmódváltásba fognál; vagy fizess egy takarítót és élvezd a szabadságod – szabadok vagyunk mindannyian, van jogunk nemet mondani és megkönnyebbülni, ha nem kapunk semmit egy adott tevékenységtől.
Az egyperces trükk
Legközelebb, amikor realizálod, hogy fél lábbal a halogatás útjára léptél, indíts egy stoppert és egy percig most mégse halogass, csak kezdj bele. Egy percről van szó, nem egy nagy áldozatról, de az esetek nagy részében (új email-ablak megnyitása, bekopogás a szomszédhoz, informálódás a neten, futócipő felvétele) ez a 60 másodperc pont elég ahhoz, hogy belevágj – ha nem, akkor nem, de egy percet megér a próbálkozás!
Rituálék
Néhányunknak nem is motivációra, bátorságra vagy jobb időbeosztásra van szüksége, inkább csak új szokásokra. Ha a héten felgyülemlett a mosogatnivaló, elhalasztottad az edzéseket vagy egyszer sem álltál neki kiolvasni azt a könyvet, tűzz ki egy időpontot (a legjobb a szombat vagy vasárnap délelőtt), amikor kipihenten, egy finom reggeli és egy nagy bögre kávé után (igen, már előtte is jutalmazhatod magad) nekiállsz a héten elmaradt dolgoknak! Könnyen megoldhatja a problémát, ha a szombat délelőttöket rendszeresen edzéssel, takarítással, olvasással vagy email-írással töltjük – tehát behozzuk azt, ami a dolgos hétköznapokba érthető módon nem fért bele.