Mint ismeretes, az április 3-i határidőig 1,32 millió aláírás érkezett az európai kisebbségvédelmi polgári kezdeményezés támogatására. Magyarországról és a Kárpát-medence többi országaiból mintegy 900 ezer aláírás csatlakozott: hazánkból pontosan 385 623 aláírás érkezett papíron, 258 168 pedig elektronikus formában. Összesen 11 európai ország csatlakozott az ügyhöz, Magyarországon és a Kárpát-medence országain kívül például Spanyolországból, Litvániából, Dániából és Bulgáriából érkeztek aláírások. A nagy számú magyar támogatói aláírás azt mutatja, hogy
Magyarország össznemzeti ügyként kezelte a kezdeményezést.
Azonban felmerül a jogos kétely azt illetően, hogy ennek a kezdeményezésnek lesz-e haszna a kisebbségben élő magyarok számára. Félő, hogy az erejét és nyomásgyakorlási képességét szelektíven használó Európai Unió semmilyen erőfeszítést nem tesz annak érdekében, hogy törvényi szabályozás garantálja az őshonos kisebbségek megmaradását és jogait.
Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke a Mandinernek elmondta, hogy a sikeres aláírásgyűjtést követően a FUEN leadta az aláírásokat mind a huszonnyolc uniós tagállam illetékes hatóságainak. A tagállami hatóságoknak három hónap áll rendelkezésére a papíron, illetve online összegyűjtött aláírások hitelesítésére. Vinczéék bíznak abban, hogy az ellenőrzés csupán egy technikai folyamat, amelynek során az aláírások hitelességét vizsgálják a nemzeti hatóságok, nem pedig politikai elemzést végeznek. Ezt követően a huszonnyolc tagállam által kiállított igazolásokat a kezdeményezők ősszel benyújtják az Európai Bizottságnak.
„Jogi szempontból egy sikeres Európai Polgári Kezdeményezés arra kötelezi az Európai Bizottságot, hogy szervezzen közvitát az Európai Parlamentben, vizsgálja meg a kezdeményezés tartalmát, és közölje ezzel kapcsolatos álláspontját” – mondta lapunknak Vincze Loránt.
A polgári kezdeményezés intézménye hat éve létezik, eddig a több mint hetven kezdeményezésből négynek sikerült összegyűjtenie az egymillió aláírást. A Minority Safepack kezdeményezés az ötödik a sorban, vészjósló azonban az a tény, hogy ezek közül egyikben sem indult be a jogalkotási folyamat. A FUEN ezért azt reméli, hogy az Európai Bizottság lassan lépéskényszerbe kerül, és ha bizonyítani akarja, hogy nem csupán szemfényvesztésnek szánták azt, hogy az európai polgárok közvetlenül befolyásolhatják az Európai Unió törvényalkotását, akkor érdemben is foglalkozniuk kell kezdeményezéssel.