Tamás Sándor kijelentette: kérték a román kormány által létrehozott centenáriumi bizottságot, hogy ezek a programok kerüljenek be az országosan nyilvántartott, és támogatott évfordulós rendezvények sorába. Antal Árpád polgármester elsősorban az önkormányzatnak alárendelt kulturális intézmények centenáriumi rendezvényeit sorolta fel, de egy olyan majdani szabadtéri kiállításról is említést tett, amelyen a nagy egyesülés megvalósítóinak a történelmi esemény előtti és utáni állásfoglalásait foglalják össze.
A polgármester szerint az erdélyi magyaroknak nincs szégyellni valójuk, hiszen az elmúlt száz évben hozzájárultak Románia dicsőségéhez, és „a megaláztatást is méltósággal viselték”. Azt is megjegyezte: elmúlt száz évben a magyar közösség többet adott a román államnak, mint amennyit kapott tőle. Hozzátette: ez a közösség a következő száz évben is a szülőföldjén akar élni, és jobb életet remél, mint amilyen a felmenői élete volt. Antal Árpád reményét fejezte ki, hogy tabukat döntögető, őszinte román-magyar párbeszéd kezdődik a centenárium évében. „Minél őszintébben fogunk a közös dolgainkról beszélni, annál jobban meg tudjuk alapozni a következő száz év együttélési modelljét” – jelentette ki Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere.
(MTI)