Szolgálóházat adtak át Debrecenben

2017. december 02. 15:51

Diákotthon, roma szakkollégium és a helyi klinika gyermekgyógyászatának Koraszülöttekért Alapítványa működik majd a szombaton átadott debreceni Szent Miklós Szolgálóházban. Az átadón Balog Zoltán is felszólalt.

2017. december 02. 15:51

Átadták és felszentelték a Szent Miklós Szolgálóházat Debrecenben szombaton. A kormányzati támogatással felújított egykori szállodaépületben görögkatolikus diákotthon és roma szakkollégium, a Debrecen-Nyírségi Gyermekvédelmi Központ és a helyi klinika gyermekgyógyászatának Koraszülöttekért Alapítványa működik majd. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere avató beszédében az állam, az egyház és a város jó együttműködésének példájaként értékelte a görögkatolikus metropólia érseki hivatalának szomszédságában elkészült szolgálóházat. Az épület 440 millió forintba került, ebből 330 millió forint volt a kormánytámogatás, 110 millió forintot a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program pályázatán nyertek.

Van olyan gazdagság, amelyik elválaszt, szegregál, és olyan, amely összeköt – hangoztatta a miniszter, megjegyezve, hogy a szolgálóház összeköti a várost az egyházzal, a kormányt pedig az egyházzal és a várossal és mindazokkal, „akik ebben a házban otthonra találnak”. Balog Zoltán az otthont és a közösséget nevezte a gazdagodás lényegének, majd különbséget tett a szolgáltatóház és a szolgálóház között. Míg a szolgáltatás üzleti viszony, a szolgálatban a lényeg a személyesség, az ember-ember közötti kapcsolat – magyarázta. Ehhez kapcsolódóan Kocsis Fülöp érsek-metropolita Jézus szavait idézte: „nem azért jöttem, hogy szolgáljanak, hanem hogy szolgáljak”. „Az egyháznak alázatosnak kell lennie, és szolgálnia kell Krisztus nyomán” – fűzte hozzá az érsek.

Balog Zoltán kitért arra is, hogy a szolgálóházban otthonra lelt Nyírségi Gyermekvédelmi Központ 9 lakásotthonban 100 gyerekről gondoskodik, nevelőszülői hálózatán keresztül 120 családhoz kapcsolódik, és 240 gyermek utógondozását végzi. Felidézte, hogy a roma szakkollégiumi hálózat 2011-es megalakulásakor az országban összesen 53 szakkollégista volt, ma 325-en vannak Miskolcon, Nyíregyházán, Budapesten, Egerben és Debrecen két szakkollégiumában. A roma szakkollégiumi hálózat „majd kétszáz diplomást adott Magyarországnak", és megduplázódott a roma egyetemisták és főiskolások száma. A támogatások folytatódnak – jelezte Balog Zoltán. Közölte: a kormány legutóbbi ülésén a görögkatolikus egyház csaknem négymilliárd forintos támogatásáról döntött. Ebből a forrásból egyebek mellett a görögkeleti tradíciókat, kultúrát, művészetet bemutató nagyszabású kiállítást rendeznek a Nemzeti Múzeumban, Nyíregyházán önálló görögkatolikus múzeumot, Budapesten pedig görögkatolikus kulturális központot hoznak létre – sorolta a tárcavezető.

Kósa Lajos, a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter szerint a vidéki nagyvárosok közül Debrecen támogatja a legnagyobb mértékben az egyházi intézményeket. „Debrecen az a város az országban, ahol három püspökség működik, ahol a három egyház kifejezetten jól megfér egymással, olyan város, amelyik ha kell, ad is” – mondta, jelezve, hogy az önkormányzat 100 évre egy forintért adta használatba a görögkatolikus metropóliának a debreceni ingatlanokat. Komolay Szabolcs, Debrecen kulturális alpolgármestere méltatta azt a munkát, amelyet a görögkatolikus egyház végez az oktatás, a nevelés területén és a rászorulók megsegítésében.

(MTI)

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!