Kelemen Hunor: Nincs hasonlóság Katalónia és Székelyföld helyzete között

2017. október 06. 12:57

A katalánok sosem állították magukról, hogy kisebbség lennének, nincsen anyaországuk, ők nemzetnek nevezik magukat, míg a székelyek Románián belül szeretnének kulturális vagy regionális autonómiát, és nem beszélnek elszakadásról – fejtette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

2017. október 06. 12:57

Kelemen Hunor szerint egyáltalán nem lehet egyenlőségjelet tenni a katalán függetlenségi törekvések és a székelyföldi autonómiaigény közé, ahogy azt a szakadár törekvések európai térhódításától tartó román média sugallja.

Az aradi vértanúk tiszteletére rendezett megemlékezésekre Aradra érkezett RMDSZ-elnököt pénteki sajtóértekezletén kérdezték a román újságírók: mi a szövetség hivatalos álláspontja a „Katalónia és Székelyföld között fennálló hasonlóságról”. Kelemen Hunor kifejtette: nem létezik ilyen hasonlóság, mert a katalánok sosem állították magukról, hogy kisebbség lennének, nincsen anyaországuk, ők nemzetnek nevezik magukat. Ezzel szemben a romániai magyarok, amikor kulturális vagy regionális autonómiát javasoltak, azt a román államon belül tervezték megvalósítani, sosem beszéltek elszakadásról, elkülönülésről, ezt csak a román média értelmezi másként - magyarázta.

„Mi mindig leszögeztük, a közös országunkban, parlamenti eszközökkel, párbeszéddel próbáljuk kivívni azokat a jogokat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy megőrizhessük nemzeti önazonosságunkat szülőföldünkön. Tehát nincs hasonlóság. Persze, mindenki azt mond, amit akar, mindenkinek alkotmányos joga nevetségessé tenni magát, de ehhez nem tudunk segédkezet nyújtani” – mondta Kelemen Hunor. Hozzátette: azt reméli, hogy a spanyol és a katalán politikusok tárgyalóasztalhoz ülnek és megegyeznek, mert az erőszak sosem hozott tartós megoldást.

Katalóniában október 1-jén függetlenségi népszavazást tartottak annak ellenére, hogy azt a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette. A referendum a spanyol rendőrök és a szavazók közötti összecsapásba torkollt. Az előzetes eredmények szerint a választásra jogosultak 42,3 százaléka vett részt a népszavazáson, összesen 2,26 millióan, akiknek 90 százaléka, 2,02 millió támogatta az elszakadást Spanyolországtól.

A katalán kormány eltökélt szándéka, hogy a függetlenségi pártok támogatásával a katalán parlament hamarosan határozatot fogadjon el Katalónia egyoldalú elszakadásáról Spanyolországtól. Ezt követően pedig tárgyalásokat kezdene a függetlenedésről a spanyol állammal, amely azonban eddigi közlései szerint nem lesz partner ebben.

(MTI)

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2017. október 06. 17:13
Ez az I. Hunor a Kelemenházból most Erdély fejedelme?
Maddox
2017. október 06. 15:46
" a székelyek Románián belül szeretnének kulturális vagy regionális autonómiát" Mármint szeretnének kulturális vagy regionális autonómiát. Hogy Románián belül, olyat ki mondott?
röviden
2017. október 06. 15:36
Nincs realitása annak, hogy Székelyföld magyar exklávé lehetne. Aki ezt, illetve Erdély visszatérését emlegeti, az fantaszta, vagy (a másik oldalról) paranoiás. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a mostani bánásmód ne lenne vérlázító.
reginaaolsen
2017. október 06. 14:49
Nagyon komoly hasonlóság van a két terület között. Mind a kettő gazdagabb a többi tartománynál és mind a kettőt szisztematikusan kirabolják. Plusz a székelyeket senki sem kérdezte meg, akarnak e Rámániához csatlakozni. A románok mind a mai napig idegen hódítok székelyföldön. Most már a spanyolok is azok Katalóniában.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!