Elutasította a román képviselőház az anyanyelvhasználat bővítését

2017. október 04. 16:07

Elvetette a román képviselőház szerdán az RMDSZ törvénykezdeményezését, mely a jelenlegi húszról tíz százalékra csökkentené azt a lakosságarányt, amely felett egy kisebbségnek joga van anyanyelvét használni a helyi közigazgatásban. A végső döntést a szenátus fogja meghozni.

2017. október 04. 16:07

Elvetette a bukaresti képviselőház szerdán a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) törvénykezdeményezését, amely bővítené a kisebbségek anyanyelvhasználati jogait a romániai közigazgatásban. A tervezet már a délelőtti szakbizottsági ülésen negatív véleményezést kapott. A végső döntést a kétkamarás román parlament szenátusa hozza majd meg.

A képviselőház plenáris ülésén csak az RMDSZ 21 képviselője támogatta a tervezetet, 256 képviselő elutasítására voksolt, négy pedig tartózkodott. Az Agerpres hírügynökség jelentése szerint a jogi, közigazgatási és emberi jogi bizottságok tagjai előzőleg érdemi vita nélkül utasították el az RMDSZ tervezetét, csak a magyar képviselők támogatták. A hírügynökség kiemelte, hogy az RMDSZ kezdeményezését még a – nem magyar – kisebbségi frakció jelen lévő képviselője sem támogatta, mert úgy vélekedett, hogy a román állam elegendő jogot biztosít a kisebbségeknek. Az RMDSZ kivételével minden frakció szónoka azt hangoztatta, hogy Románia modellországnak számít a kisebbségekkel szemben tanúsított türelem terén – írta az Agerpres.

Két hete Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke korainak nevezte, hogy Romániában bővítsék a kisebbségek anyanyelvhasználati jogait a közigazgatásban. Szerinte „roppant érzékeny” kérdésről van szó, és a PSD csak akkor fogja az anyanyelvhasználati küszöb leszállítását támogatni, ha ennek szükségességét a román társadalom is megérti és elfogadja.

A szakbizottságok szerdai ülésén az ellenzéki jobbközép Nemzeti Liberális Párt javasolta a tervezet elutasítását, amit a kormánypártok is támogattak, majd a képviselők meg is tapsolták saját szavazatuk eredményét. Márton Árpád, az RMDSZ frakcióvezető-helyettese a jelen lévő újságírók előtt csalódottságának adott hangot, amiért képviselőtársai „előítéleteik alapján voksoltak”, anélkül, hogy egyáltalán elolvasták volna az RMDSZ törvénykezdeményezését. A képviselő nem kívánt jóslatokba bocsátkozni arról, hogy ezek után folytatódik-e az RMDSZ és a szociálliberális kormánykoalíció közötti parlamenti együttműködés. Azt mondta: nem tagja annak a testületnek, amely erről dönt.

A magyar parlamenti frakció májusban kezdeményezte a bukaresti parlamentben a közigazgatási törvény módosítását, amely a jelenlegi húszról tíz százalékra csökkentené azt a lakosságarányt, amely felett egy kisebbségnek joga van anyanyelvét használni a helyi közigazgatásban. A tervezetről a kétkamarás román parlament szenátusa fogja meghozni a végső döntést.

(MTI)

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Viator
2017. október 05. 13:27
A románok nem tudják megbocsátani a magyaroknak, hogy elrabolták tőlünk az országuk harmadát, majd teletelepítették regáti, moldvai előemberekkel...
békalepcse
2017. október 04. 20:53
...a jó kurva anyjukat!
Berendel
2017. október 04. 17:47
Ha a 20%-kal Románia modellnek számít a kisebbségek támogatásában, akkor hová tegyük Finnországot, ahol 8%? A románok OECD tagságának támogatása lehet hogy mégsem volt olyan jó ötlet.
Szívemből magyar
2017. október 04. 17:03
Az OECD tagságuk persze gond nélkül meglesz..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!