Németországban több lap az Európai Bíróság kvótaügyben hozott ítéletével kapcsolatban foglalkozott Magyarországgal pénteken. A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung Ajándék Orbánnak címmel közölte Stephan Löwenstein összeállítását, aki kiemelte, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő „belpolitikailag profitál” a bírósági döntésből, amelyet minden fenyegetés ellenére nem akar elfogadni, míg az eljárás másik résztvevője, Szlovákia tárgyalásokban reménykedik. Egy elemzőt idézve kifejtette: a Nyugat bírálatai ellenére felépített határkerítés Orbán kormányának „jelképe” lett, a „Brüsszel-ellenes retorika” pedig mozgósítja szavazótáborát, és az egész ügy révén „szabadságharcosként” tudja bemutatni magát a választók előtt.
A többi között hozzátette: elsősorban belpolitikai célokat szolgálhat Orbán azon követelése is, hogy az Európai Bizottság járuljon hozzá a határvédelem költségeihez. A konzervatív Die Welt Magyarország veresége Orbánnak győzelem címmel közölte Boris Kálnoky cikkét, aki kiemelte: a bírósági döntés a kormányfőnek „nagyon jól jön – kampánytémaként”. Hangsúlyozta: „már régen nem érvényes” Orbán kijelentése, miszerint elfogadja a menekültkvótákról szóló döntést, és „nem lenne meglepő”, ha az ügyet egészen a 2018-as választásokig napirenden tartaná, mert a magyar társadalom nagy része elutasítja a muzulmánok bevándorlását, és a többség politikai oldalakat átívelően támogatja Orbán menekültpolitikáját.