Noha Donald Trump a kampánya során megígérte, hogy az USA nem fog beavatkozni más országok belügyeibe, az amerikai külügyminisztérium újfent elkészítette a vallásszabadságról szóló világméretű, éves jelentését. A jelentésben szó esett a vallásszabadságot ért legsúlyosabb támadásokrók, amelyeket az Iszlám Állammal kapcsol össze az írás, de említésre kerültek a magyar viszonyok is, így Orbán Viktorról, Bayer Zsoltról és Novák Elődről is írt a külügyminisztériumi anyag. A jelentésben ugyanazok a kritikák jelennek meg Magyarországgal szemben, amelyeket korábban Hillary Clinton és John Kerry demokrata külügyminiszterek is megfogalmaztak.
Magyarországgal foglalkozó fejezet bevezetőjében a jelentés megállapítja, hogy a magyar alaptörvény garantálja a vallásszabadságot és tiltja a vallási diszkriminációt, illetve vallási közösségek méltóságát sértő beszédet.
Magyarországot bírálják
A jelentés ugyanakkor a menekültkérdéssel foglalkozva arról ír, hogy a tavaly októberi, a kormányzat kezdeményezésére a menekültek befogadásáról tartott népszavazás előtt a miniszterelnök és kormánytagok ismételten migránsellenes és iszlámellenes retorikával éltek.
„Orbán Viktor miniszterelnök és más tisztségviselők Európa keresztény értékei megvédésének fontosságáról beszéltek a muszlim migránsok áradata ellen, hangsúlyozva, hogy nem lehet őket az európai társadalomba integrálni” – állapítja meg a jelentés, hozzátéve, hogy a magyar miniszterelnök szerint „minden egyes migráns biztonsági és terrorkockázatot jelent”. Megemlíti az összeállítás, hogy állami kitüntetést kapott Bayer Zsolt, a Fidesz egyik alapítója, akit a jelentés „nyíltan antiszemita újságírónak” nevez. A későbbiekben pedig a Mazsihiszra hivatkozva említést tesz Novák Előd jobbikos politikus kijelentéséről, aki a Saul fia című film kapcsán a „holokausztipart” bírálta.
Antiszemita és iszlamofób incidenseket látnak
„Tavaly több támadást, diszkriminációt és gyűlöletbeszédet regisztráltak muszlimok és zsidók ellen, és 542 incidenst jegyeztek fel vallási tulajdon ellen” – állapítja meg a jelentés. Az antiszemita incidensek száma nem növekedett az előző esztendőhöz képest, viszont megnőtt a muszlimok elleni támadások száma. A Magyar Iszlám Közösség tájékoztatása szerint négy fizikai és három verbális incidens, valamint „körülbelül tizenkét diszkriminációs eset” történt muszlim kendőt viselő nőkkel szemben. A külügyi jelentésben meg nem nevezett muszlim vezetők szerint az áldozatok gyakran féltek bejelenteni az eseteket a rendőrségnek.