Turistákra nyitottak tüzet fegyveresek Kasmírban

Az indiai belügyminiszter által gyalázatos terrorcselekménynek nevezett támadás kapcsán Donald Trump is megszólalt.

Többek között Orbán Viktorral, Bayer Zsolttal, Novák Előddel és az Iszlám Állammal foglalkozott a vallásszabadságról szóló éves jelentésében az amerikai külügyminisztérium.
Noha Donald Trump a kampánya során megígérte, hogy az USA nem fog beavatkozni más országok belügyeibe, az amerikai külügyminisztérium újfent elkészítette a vallásszabadságról szóló világméretű, éves jelentését. A jelentésben szó esett a vallásszabadságot ért legsúlyosabb támadásokrók, amelyeket az Iszlám Állammal kapcsol össze az írás, de említésre kerültek a magyar viszonyok is, így Orbán Viktorról, Bayer Zsoltról és Novák Elődről is írt a külügyminisztériumi anyag. A jelentésben ugyanazok a kritikák jelennek meg Magyarországgal szemben, amelyeket korábban Hillary Clinton és John Kerry demokrata külügyminiszterek is megfogalmaztak.
Magyarországgal foglalkozó fejezet bevezetőjében a jelentés megállapítja, hogy a magyar alaptörvény garantálja a vallásszabadságot és tiltja a vallási diszkriminációt, illetve vallási közösségek méltóságát sértő beszédet.
Magyarországot bírálják
A jelentés ugyanakkor a menekültkérdéssel foglalkozva arról ír, hogy a tavaly októberi, a kormányzat kezdeményezésére a menekültek befogadásáról tartott népszavazás előtt a miniszterelnök és kormánytagok ismételten migránsellenes és iszlámellenes retorikával éltek.
„Orbán Viktor miniszterelnök és más tisztségviselők Európa keresztény értékei megvédésének fontosságáról beszéltek a muszlim migránsok áradata ellen, hangsúlyozva, hogy nem lehet őket az európai társadalomba integrálni” – állapítja meg a jelentés, hozzátéve, hogy a magyar miniszterelnök szerint „minden egyes migráns biztonsági és terrorkockázatot jelent”. Megemlíti az összeállítás, hogy állami kitüntetést kapott Bayer Zsolt, a Fidesz egyik alapítója, akit a jelentés „nyíltan antiszemita újságírónak” nevez. A későbbiekben pedig a Mazsihiszra hivatkozva említést tesz Novák Előd jobbikos politikus kijelentéséről, aki a Saul fia című film kapcsán a „holokausztipart” bírálta.
Antiszemita és iszlamofób incidenseket látnak
„Tavaly több támadást, diszkriminációt és gyűlöletbeszédet regisztráltak muszlimok és zsidók ellen, és 542 incidenst jegyeztek fel vallási tulajdon ellen” – állapítja meg a jelentés. Az antiszemita incidensek száma nem növekedett az előző esztendőhöz képest, viszont megnőtt a muszlimok elleni támadások száma. A Magyar Iszlám Közösség tájékoztatása szerint négy fizikai és három verbális incidens, valamint „körülbelül tizenkét diszkriminációs eset” történt muszlim kendőt viselő nőkkel szemben. A külügyi jelentésben meg nem nevezett muszlim vezetők szerint az áldozatok gyakran féltek bejelenteni az eseteket a rendőrségnek.
A jelentés említést tesz arról, hogy amerikai tisztségviselők találkoztak magyar tisztségviselőkkel, kormánytagokkal, és kiállva a vallásszabadság mellett arra sürgették a magyar kormányt, hogy vizsgálja felül a 2011-ben hozott vallásügyi törvényt, amely amerikai megítélés szerint hátrányosan megkülönböztet bizonyos vallási kisebbségi csoportokat.
Az Iszlám Állammal is vannak gondjaik
A jelentés előszavában Rex Tillerson külügyminiszter leszögezte: a világban az egyik legnagyobb fenyegetést a vallásszabadságra az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelenti.
„Az Iszlám Állam egyértelműen felelős az uralma alatti területeken a jazidik, a keresztények és a síita muszlimok elleni népirtásért”– fogalmazott az amerikai diplomácia irányítója. Hozzátette: „az Iszlám Állam az ugyanezen csoportok, továbbá egyes esetekben szunnita muszlimok, kurdok és más kisebbségek ellen elkövetett, emberiesség elleni bűntettekért és etnikai tisztogatásért is felelős”.
(MTI)