„Mindenkiben van egy kis autista”
Sokszor nevezik betegségnek az autizmust, pedig az egyáltalán nem az – állítja Dr. Stefanik Krisztina pszichológus, autizmuskutató, aki a Mindset Pszicho-Kávéház rendezvényén beszélt az autizmussal kapcsolatos tényekről és tévhitekről.
A nátha vagy influenza egyértelműen betegségek, ilyen értelemben gyógyíthatóak is, az autizmus-spektrumzavar viszont – ahogy a neve is utal rá – egy nagyon sokszínű, de megváltoztathatatlan állapot. Ez egy összetett biológiai, fejlődési zavar, amit pillanatnyilag nem tudunk a szó klasszikus, orvosi értelmében gyógyítani. Sok pszichológiai, fejlesztő módszer van azonban, amikkel tudunk az autizmussal élőknek segíteni, a környezetüket pedig autistabaráttá tenni.
„Sokan mondják, hogy mindenkiben van egy kis autista” – mondta a kutató, majd hozzátette: az autista embereket sokan csak a repetitív viselkedéssel, rugalmatlan gondolkodással azonosítják. Ez azonban sztereotíp megközelítés, ami sajnos az autizmusban kevésbé jártas szakemberekre is igaz: valójában az autizmus tüneti képébe nagyon sok minden belefér. A pszichológus kiemelte: egyetlen olyan tünet sincs, ami önmagában igazolná vagy kizárhatná az autizmus diagnózisát.
A tévhitek károsabbak, mint gondolnánk
„Ez a gyerek nem lehet autista, mert okos!”, „Ez a gyerek biztosan autista, mert nem néz a szemembe!”, „Biztos autista, mert nem beszél!” – csak néhány a leggyakoribb tévhitek közül, amelyekkel Dr. Stefanik Krisztina találkozott praxisa során. Ezek a sztereotípiák rendkívül károsak: a szülők elesnek a lehetőségtől, hogy megérthessék saját gyermeküket; a gyermek pedig attól, hogy támogató és őt célzottan segítő környezetben nőhessen fel. Magyarország teljes lakosságának egy százaléka érintett autizmusban, tehát elég valószínű, hogy mindenki találkozott már élete során legalább egy autista emberrel.
Gyakori tévhit azonban, hogy egy rövid beszélgetésből vagy egy kiragadott szituációban látott viselkedés alapján meg lehessen mondani valakiről, hogy autista. A diagnózisállítás ugyanis egy hosszú, a teljes fejlődést figyelembe vevő folyamat. „Az autizmus egy sok gén által meghatározott fejlődési zavar: így lehetnek olyan emberek, akiknek nincs autizmusuk, de vannak hasonlóságok a viselkedésükben, például nehezen teremtenek kapcsolatot, de az élet általános területein jól funkcionálnak” – emelte ki Stefanik. Az ilyen esetekben az autizmus szélesebb spektrumát látjuk: nincs ott az összes gén, ami az autizmushoz vezet, csak néhány közülük. Mivel az autizmus egy spektrum, az enyhe, repetitív viselkedést mutatótól egészen a súlyos, nem beszélő esetekig sokféle lehet. „Az autizmus elsősorban a társas világgal való kommunikációt nehezíti meg, de ne felejtsük el, hogy a kommunikáció nem csak beszédből áll: sok autista ember nagyon jól beszél, de nagyon rosszul kommunikál” – hívta fel a figyelmet Dr. Stefanik Krisztina.