Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Hétfőn jóváhagyta a paksi bővítést állami támogatását az Európai Bizottság, de támasztott azonban hozzá három feltételt.
Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy állami támogatást kapjon a paksi atomerőmű bővítése – derült ki a bizottság hétfőn kiadott közleményéből. A bizottság vizsgálata során megállapította, hogy a két új paksi nukleáris reaktor (Paks II.) megépítéséhez nyújtott magyar pénzügyi segítség állami támogatást tartalmaz. A bizottság jóváhagyta a támogatást az uniós állami támogatási szabályok alapján, miután Magyarország kötelezettséget vállalt a versenytorzulás korlátozására.
„Magyarország a Paks II. atomerőmű megépítése mellett döntött, és ehhez az uniós szerződések alapján joga van. A bizottság feladata annak biztosítása, hogy az állami támogatás következtében az energiapiacon jelentkező versenytorzulás a lehető legkisebb mértékű legyen. Vizsgálatunk során a magyar kormány jelentős kötelezettségeket vállalt, ami lehetővé tette, hogy a bizottság jóváhagyja a beruházást az uniós állami támogatási szabályok alapján” – szögezte le Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős uniós biztos
Az Index szerint három feltételt szabott az Európai Bizottság. Az egyik feltétel szerint Paks 2-nek önállónak kell lennie, nem maradhat az MVM-csoportban. A második feltétel, hogy az ott termelt áram legalább 30 százalékát tőzsdén kell értékesíteni, illetve hogy a többi részéhez mindenkinek egyenlő feltételekkel kell hozzáférnie. A harmadik feltétel pedig az, hogy ha Paks 2 nyereséges lenne, akkor a profitot csak karbantartásra fordíthatja, további fejlesztésekre nem, az orosz hitelt kell belőle visszafizetni.
(MTI/Index)