Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerint a magyar gazdaság jó úton halad, javulnak a makromutatók, azt azonban még nehéz megítélni, hogy 2020-ban be lehet-e vezetni az eurót. Csányi Sándor az MTI-nek és az Inforádiónak adott nyilatkozatában beszélt az uniós gazdasági kilátásokról és az OTP akvizíciós terveiről is, leszögezve, hogy a Budapest Bank megvásárlása nem tartozik ezek közé. Csányi Sándor azt követően nyilatkozott, hogy díszdoktorrá avatták a McDaniel College Budapest Campus évnyitóján.
Az Európai Unió jövőjében optimistán ítélte meg a közép-európai térség országainak teljesítményét, úgy vélte a következő 20 évben gyorsabb gazdasági növekedést érhetnek el, mint a nyugat-európai fejlett EU-tagországok. „Azt gondolom, összességében nem instabil az EU gazdasága, az kétségtelen, hogy a Brexit hatásai még kiszámíthatatlanok, de az EU és az Egyesült Királyság közötti új szerződésnek várhatóan nem lesz drámai hatása az unió gazdaságára” – mondta az OTP elnök-vezérigazgatója.
Az uniós pénzpiaci helyzetről pedig kifejtette: a határon átnyúló szolgáltatások jelentős hatást tudnak gyakorolni egy-egy ország, illetve az unió gazdaságára, ezen a területen várhatóan erősebb lesz az európai felügyelet szerepe, tevékenysége. Ezzel együtt összességében az európai adminisztráció hatékonyságát kellene növelni – húzta alá.
Csányi Sándor kiemelte: nem a szabályok számát kellene gyarapítani, hanem azokra a területekre kellene összpontosítani, koncentrálni a szabályozásban is, amelyek az egész eurózónát tekintve az országok versenyképességét erősíthetik.
Terjeszkedhet az OTP
A magyar bankrendszer további konszolidációját firtató kérdésre Csányi Sándor rámutatott: a magyar lakosság számához képest még mindig sok a bank Magyarországon. A banki kamatok alacsonyak, „az infláció még a kelleténél is alacsonyabb”, emiatt alacsonyak a banki kamatrések, és az uniós szabályozás extraköltségeket jelent a bankoknak. Ráadásul a fiatal generáció igénye megnőtt a digitális szolgáltatások iránt, ezek együttes beruházás-igényét csak a nagyobb hitelintézetek képesek fedezni. A kisebb bankok, az üzemméretükből fakadóan nem bírják majd állni a versenyt, és ezek tulajdonosai elgondolkodnak majd az értékesítés lehetőségén – magyarázta.