A Tisza Párt EP-képviselője ismét Magyarországot támadta Brüsszelben (VIDEÓ)
Deutsch Tamás kemény választ adott Lakos Eszternek az Európai Parlamentben.
Az MSZP a világpiaci helyzetre hivatkozva 10-20 százalékkal csökkentené az energiaárakat, a Fidesz a rezsicsökkentést méltatja, és arra emlékeztet, hogy a szocialista kormányzás végén „a magyar emberek fizették a legmagasabb energiaárakat a fizetésükhöz képest”
A gáz, a távhő és az elektromos áram árán való nyerészkedéssel vádolta meg sajtótájékoztatóján az Orbán-kormányt a szocialista Tóth Bertalan. Az MSZP azonnali, igazságos és fenntartható energiár-csökkentést követel a kedvező világpiaci helyzetre tekintettel: a gázárakat 20, a villany- és távfűtésárakat pedig 10 százalékkal mérsékelnék.
Tóth arról beszélt, olyan olyan igazságos csökkentést szeretnének, amely az átlagosnál többet fogyasztókra nem vonatkozik; a fenntarthatóságot pedig az jelentené, ha a kormány, korábbi döntését megváltoztatva mégis támogatná a lakossági energiatakarékossági fejlesztéseket. Az ellenzéki képviselő hangsúlyozta, a magyar családok jövedelmének mintegy negyedét még mindig az energiaköltségek viszik el, holott az olaj világpiaci ára másfél év alatt harmadával, a földgázé pedig negyedével csökkent.
A kormány tehát botrányos átverést folytat, és kötelessége lenne azonnal csökkentenie az energiaárakat – mondta, majd hozzátette, nem tudják hol halmozódik az ebből származó profit, de annak inkább a magyar családoknál kellene lennie. Tóth emlékeztetett, 2009-ben az akkori kormány a világpiaci árak csökkenése miatt 14-36 százalékkal mérsékelte a gázárakat. Ezt kellene most megtennie a Fidesz-kormányzatnak is – fűzte hozzá.
Gázáremelés vs. rezsicsökkentés
A szocialisták kormányzásuk alatt háromszorosára emelték a gáz és duplájára az áram árát – reagált a Fidesz-frakció a szocialista felvetésre. Közleményükben az áll: a szocialista kormány miatt „öt évvel ezelőtt a magyar emberek fizették a legmagasabb energiaárakat a fizetésükhöz képest”. Azt írják, az Orbán-kormány által végrehajtott rezsicsökkentésnek köszönhetően átlagosan 25 százalékkal csökkent a gáz, az áram és a távhő ára, „így a családok évente átlagosan 170 ezer forintot takarítottak meg”.