Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
Éjfélkor lezárták a horvát-magyar határt. A határátkelőkön továbbra is be lehet lépni az országba, és két tranzitzónát alakítottak ki az érkezők regisztrálására. A határ lezárása után több száz migráns érkezett busszal Szlovéniába. Szijjártó Péter szombat délelőtt bejelentette, hogy ideiglenesen visszaállítjuk a határellenőrzést a szlovén határon. Szlovénia a katonaságot is kirendelte a horvát határra.
Életbe lépett a határzár a horvát határszakaszon
Lezárták pénteken éjfélkor a magyar-horvát zöldhatárt, ugyanazt a határrendészeti módszert vezették be, mint a magyar-szerb szakaszon – jelentette be Kovács Zoltán kormányszóvivő a Somogy megyei Zákányban tartott sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy két tranzitzónát alakítottak ki, ahol az országba belépőket regisztrálják majd.
A legális belépés szigorított ellenőrzés mellett továbbra is lehetséges a magyar-horvát határon is - hangsúlyozta a kormányszóvivő. Közölte: bár nem ez a legjobb, az első számú megoldás ma Európában, de a második számú legjobb megoldásra szükség volt a magyar, illetve az európai határok védelmében.
Kovács Zoltán kiemelte: „erre a lépésre azért is szükség volt, mert a brüsszeli uniós csúcs még mindig nem tudta eldönteni az első lépést, nevezetes az unió külső, elsődleges határainak a védelmét”. Bár Magyarország és Horvátország határa is schengeni határ, de a valódi védelemre, illetve ellenőrzésre szoruló határszakasz az Görögországban húzódik – mutatott rá.
Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó arról számolt be, hogy a magyar-horvát határon pontosan ugyanazt a határrendészeti megoldást alkalmazták, mint a szerb határszakaszon. Közölte: a horvát határszakasz közel kétszerese a szerb szakasznak, ami nem kis logisztikai kihívást jelentett a határzár megépítésében résztvevőknek.
Ezzel a lépéssel a jogi státus is változik, a határzár illegális átlépése, megrongálása bűncselekmény – jelezte, hangsúlyozva: széleskörű nemzetközi egyeztetés, megfelelő előkészítés után vezették be a határzárat a horvát határszakaszon. „Minden reményünk megvan arra, hogy ugyanolyan pozitív hatással jár a határzár bevezetése, mint amit a szerb szakaszon tapasztaltunk” – fogalmazott Bakondi György.
Kovács Zoltán kormányszóvivő a várható fejleményekre vonatkozó kérdésre azt mondta: többféle, egymásnak ellentmondó verziót hallottak a horvát fél részéről, a magyar kormánynak nem tiszte véleményezni ezeket a megnyilvánulásokat - jegyezte meg. Hangsúlyozta: a csütörtök éjszakai uniós csúcs is megerősítette, hogy minden európai jogszabály továbbra is érvényben van, és mindenkinek kötelessége betartani azokat.
Péntek éjszakától jelentős a rendőri készültség a letenyei átkelőnél, de éjfél után alig volt civil járműforgalom. A szombat nulla órától érvényes határzár időpontja előtt órákkal a Mura-folyón, a két határátkelőnél átívelő hidakon, közvetlenül a középen meghúzott határvonal előtt sorakoztak fel rendőrautók, de ezen túlmenően más látható jele az éjféltől elrendelt határzárnak egyik átkelőnél sem volt tapasztalható. Az utóbbi két hétben – az azt megelőző hetekkel ellentétben – a Letenye-Muracsány (Gorican) átkelőkre egyáltalán nem szállítottak szervezetten migránsokat a horvát hatóságok.
Pénteken, a horvát határ lezárása előtti utolsó napon egyébként 6290 határsértővel szemben intézkedtek a hatóságok a horvát határszakaszon. A szerb határszakaszon ez a szám csak 23 volt.
A szlovén határszakaszon visszaállítjuk a határellenőrzést
Az M1 tudósítása szerint a horvát határ lezárása után százával érkeztek a migránsok buszokkal Szlovéniába. A szlovénok a határról a lendvai befogadótáborba viszik őket. Szlovénia emellett viszont rendőrökkel erősítette meg a horvát-szlovén határt és a Horvátország felől érkező vonatközlekedést is felfüggesztették.
Szijjártó Péter szombat délelőtt bejelentette, hogy a szlovén határszakaszon ideiglenesen visszaállítjuk a határellenőrzést, mivel a kormány információi szerint megkezdődött a magyar-szlovén határra szállítása azoknak az illegális migránsoknak, akik a zöldhatár péntek éjféli lezárása miatt nem tudják átlépni a magyar-horvát határt. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az intézkedés a schengeni egyezmény által adott kereteken belül történik. Azt is közölte, hogy a magyar kormány a döntésről értesíti a szlovén külügyminisztériumot és az Európai Bizottságot.
Szlovénia kirendelte a katonaságot a horvát határra
Szlovén médiajelentések szerint Szlovénia megkezdte rendőri erőinek megerősítését a horvát határnál, a logisztikai feladatok ellátására pedig a katonaságot is kirendelte.
A Dnevnik napilap arról írt, hogy a szlovén vasúttársaság is részt vesz a migránsok szervezett szállításában a horvát határról Ausztriába. A társaság egyébként péntek este felfüggesztette a nemzetközi vasúti közlekedést Horvátországgal. A lap úgy tudja, hogy szombaton migránsügyben több egyeztetést is tartanak a kormányon belül, utána a kabinet várhatóan az operatív terveiről is beszámol.
A horvátok állítólag még szállítanak migránsokat a magyar határra
Meg nem erősített horvát sajtóértesülések szerint a horvát hatóságok még szállítanak néhány száz migránst a letenyei határra Csáktornyáról.
Ranko Ostojic horvát belügyminiszter az opatováci sátortáborban újságíróknak elmondta: a kelet-szlavóniai Tovarnikból délelőtt elindult egy 1800 főt szállító vonat Csáktornyára (Cakovec), ahonnét hatszáz főt autóbuszokkal szállítanak el a macelji és muraszerdahelyi (Mursko Sredisce) közúti határátkelőkre, míg a többiek vonattal teszik meg az utat a muraszerdahalyi vasútállomásig.
A miniszter megerősítette azokat a sajtóértesüléseket, miszerint a szlovén hatóságok reggel nyolc órakor Horvátország irányából háromszáz menedékérőt engedtek át a macelji és háromszázat a muraszerdahelyi határátkelőkön. Jelenleg 600 illegális bevándorló tartózkodik Bapska környékén, ahol éjszaka a rendőrség lezárta a zöldhatárt az „új ütemezés átszervezése” miatt – mondta a tárcavezető.