Transzparencia-tanulmány: öt afrikai ország is megelőzi Magyarországot

2015. szeptember 10. 12:42

Sereghajtók vagyunk az EU-ban a költségvetés átláthatóságát tekintve – derül ki egy, a magyar kormány tényadatait felhasználó, a világ 102 országát nagyító alá helyező tanulmányából, melyet az International Budget Partnership készített. A globális összevetésből kitűnik, hogy négy másik afrikai ország mellett Uganda és Malawi is előkelőbb helyet foglal el a ranglistán.

2015. szeptember 10. 12:42

A világon vizsgált 102 ország közül 98-ban nincsenek megfelelő rendszerek a közpénzek hatékony és eredményes felhasználásának biztosítására – állapítja meg a washingtoni International Budget Partnership (IBP) 2015-ös felmérése, amelyben az idén először vették górcső alá Magyarországot is. Hazánk a 100 pontos értékelési skálán 49-et ért el, ez a 102 országból a nem túl előkelő negyvenötödiket jelenti.

Romhányi Balázstól, az IBP magyar partnerének, a Költségvetési Felelősségi Intézetnek ügyvezetőjétől az MNO megtudta: a hivatalos kategória szerint „korlátozott” információt bocsát a kormány a nyilvánosság rendelkezésére, ami az EU-tagállamok közül a legrosszabb. Romhányi Balázs kedvenc példája Uganda, amely négy másik afrikai országgal szintén jobban teljesít Magyarországnál. Elfogadott költségvetés vonatkozásában a szakértő szerint „nagyon durván” el vagyunk maradva. Ez az elmaradásunk azonban rendkívül egyszerűen kezelhető lenne a kormányzat részéről. Romhányi Balázs elmondta, nyolc költségvetési kulcsdokumentumnak kell meglennie a jobb helyezés eléréséhez, melyek közül a legfontosabbak: költségvetési irányelvek, havi/féléves jelentés, „polgárok költségvetése”.

Milyen változtatásokat javasol az IBP? Az első kézenfekvő: a kiemelt három dokumentumot készítse el Magyarország, továbbá a nyilvánosság bevonásával és a felügyelettel kapcsolatban is kaptunk ajánlásokat. A Költségvetési Felelősségi Intézetnek emellett saját javaslatai is vannak. Az egyik legfontosabb, hogy az elfogadott büdzséhez is ugyanúgy készüljenek el a táblázatok, mint amilyenek a benyújtotthoz is tartoznak, hogy a nyilvánosság is tudja, mihez viszonyul a zárszámadás. Romhányi szerint az is üdvös volna, ha a nyilvánosságot az eddigiektől eltérő módon vonnák be a költségvetés készületi fázisába.

Ami az érdekesebb nemzetközi eredményeket illeti: csupán 24 ország ért el 60 pont feletti eredményt a 100 pontos skálán, ilyen kevés kormány biztosít tehát elegendő információt az állampolgárok számára. Romhányi szerint aggasztó, hogy a világ népességének 68 százaléka él az elégtelen költségvetési információt közzétevő 78 országban. Közülük 17 ország alig vagy egyáltalán nem tesz közzé adatokat. A vizsgálat ugyanakkor azt is megállapítja, hogy a transzparencia javuló tendenciát mutat, az átlagos pontszám ma már 45. A legnagyobbat előrelépők Kirgizisztán, Tunézia és Francia Nyugat-Afrika.

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bumburi
2015. szeptember 10. 15:45
Kevesebb transzparenciát ! Akik szoktak kártyázni, tudják ha hagyják, hogy az ellenfelek belelássanak a lapjaikba, akkor biztosan veszitenek, igy van ez pókerben, huszonegyben, ultiban, bridzsben egyaránt. Hát ennyire hiányzik nekünk a transzparencia is. Ha előre közlöm transzparens módon a szobafetővel, hogy kb. 300 e Ft-keretet szánok a lakás kifestésére, biztos, hogy közel 300 e FT-s ajánlatot kapok, de ha úgy kérek ajánlatot hogy nem adom meg, hogy mennyi pénzem van erre a feladatra, akkor lehet hogy 150 e Ft-ért is megcsinálja. A magyar börtönök leghirhedtebb gengjei a hajdúhadházi- és a guszev-banda. Ha valaki nem bandatag közéjük kerül, módszeresen kifosztják. Ha nem kártyázik megverik, ha kártyázik, akkor valamely bandatag a transzparencia nevében hátulról jelzi a lapjait a többieknek, a szabadon lévő népes család pedig beszedi a a hozzátartozóktól kártyaadósságot. Ha a gazdaságban az egyik fél transzparenciára van kényszeritve, a másik meg megőrizheti titkait akkor a transzparens fél szükségszerüen versenyhátrányba kerül, ezért tudják a gyenge államokat a multik kifosztani. Egyébként sem igazolható , hogy a transzparencia csökkenti a korrupciót. A 89-es rendszerváltás idejént működött a "nyilvánosság klub", amely ugyanúgy a korrupció csökkentését igérte mint ma a transzparency. Az eredményt ismerjük, a rablóprivatizáció korszaka kezdődött, a magyar vállalatok jelentős része fillérekért került külföldi multik tulajdonába, aztán rengeteg gyárat bezártak és maradt a munkanélküliség. ( Ebben az időszakban lecsökkent a korrupcióellenes propaganda, a külföldi megbizóknak nem volt érdeke. ) Vegyük például a hálapénzt, ha a média és a nyilvánosság nem harsogná állandóan, hogy a kórházakban hálapénzt fizetnek, az emberek többségének eszébe sem jutna hálapénzt fizetni, de igy a nyilvánosság a normalitás részévé emeli a korrupciót. Magyarországon is vannak sikeres példák a transzparencia csökkentésével elért hatékonyságnövelésre.Az OEP mintegy 7 milliárd forint közpénzt takaritott meg a transzparencia csökkentésével a vaklicit bevezetésével. http://nlgy.blog.hu/2015/01/02/tobb_korrupciot
egyetmondok
2015. szeptember 10. 15:25
Na jó,jó, de hát itt mindig rettentő vészhelyzet van: ha a baloldal kormányoz,azért nem átlátható az államháztartás,nehogy a jobboldal észrevegye a lopi-lopit,ha a jobboldal,akkor azért,nehogy a baloldal észrvegye a szintén lopi-lopit,és hát van itt egy óriási eset,mert 2008 óta világrengető válságok sora van,ugye neoliberális pénzügy világválság,most meg a sosem látott migrációs válság,ezért most még az eddigieknél is fontosabb, hogy véletlenül se lehessen átlátni a magyar államháztartás pénzügyeit. Bár,talán ha az Iszlám Állam jól belelátna a magyar államháztartási/pártpolitikai lopi-lopiba,és átvenné a módszereket,lehet,hamarabb gyengülne el,mint bármi fergeteges katonai akció által...
liberálzöld.
2015. szeptember 10. 14:46
Magyarországon minden törvényes. Ezt mondja a törvény.
bolá
2015. szeptember 10. 13:50
Tudjuk, hogy az altus csinálja a tanulmányt. Bezzeg furcsán nyerenc alatt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!