Néhány ezren tüntettek csütörtök este Budapesten a kormány migrációs politikája ellen. Zsohár Zsuzsanna beszédében mindenki számára működő törvényeket kért a benyújtott jogszabálytervezet helyett, és az EU-s menekültkvóta mellett foglalt állást.
Újabb tüntetést tartottak a menekültek mellett és a kormány migrációval kapcsolatos tervezett szigorító intézkedései ellen Budapesten a Migration Aid csoport szervezésében csütörtök este. A mintegy két-három ezer részvevő a Nyugati pályaudvar-Bajcsy-Zsilinszky út-Alkotmány utca útvonalon vonult a Parlament előtti Kossuth térre. A menet elején többen Not In My Name (Nem az én nevemben) feliratú táblát tartottak, jelezve, hogy nem értenek egyet a kormány tervezett, migrációval kapcsolatos szigorító intézkedéseivel.
Kvótákat, származási helytől függetlenül
A Kossuth téren tartott beszédében Zsohár Zsuzsanna, a Migration Aid aktivistája hangsúlyozta, arra kérik a parlamentet, hogy ne fogadja el a „negyvennégy oldal embertelenséget”, vonja vissza a törvénycsomagot. Ehelyett átgondolt, megfontolt, mindenki számára hatékonyan működő törvényeket dolgozzanak ki – tette hozzá.
Közölte, azt szeretnék, ha a magyar migrációs politika alkalmazná az Európai Unió által javasolt kvótarendszert, ha az embereket nem a születési helyük alapján különböztetnék meg, és ha az emberi értékek lennének a legfontosabbak. Arra kérte a tranzitzónákba látogatókat, hogy mindenkivel bánjanak tisztelettel, mert ami ott történik, az „nem látványosság”. Hozzátette, aki segíteni szeretne, előzetesen tájékozódjon a szervezet Facebook-oldalán.
A kormány és a tömeges bevándorlás
Az Országgyűlés már pénteken szavazhat a tömeges bevándorlás kezelését célzó kormányzati javaslatról, miután az előterjesztés kivételes eljárásban történő tárgyalására tett indítvány megkapta a szükséges támogatást csütörtökön a parlamentben.
A kormányoldal javasolta egyebek mellett tranzitzónák felállítását a határon, kezdeményezte a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet fogalmának bevezetését és a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítását annak érdekében, hogy önálló büntetőjogi tényállás legyen a határzár tiltott átlépése, megrongálása, a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása. A honvédség – a kormánypárti frakciók indítványára – új feladatokat kaphat a migrációs válsághelyzet idejére.
*
Fotó: Csala Adél (Az én nevemben ne II)