Hogy nem szakad rátok az ég?!
A magyar adókból 16 milliárd forint támogatásban részesülnek a szerbiai gazdák.
A Földművelésügyi Minisztérium közleménye szerint a lehető legjobban igyekeznek megóvni a földikutyákat a határzár építésének hatásaitól, az állatok élőhelyénél nem végeznek földmunkát, nem lesz talajfelszín alatti része sem a kerítésnek, és minimális lesz a cövekek száma is ezeken a szakaszokon. Az FM szerint a védett állatok áttelepítése csak vészforgatókönyvként jöhet számításba.
Kiemelt figyelmet fordítanak a délvidéki földikutya állomány védelmére a déli határzár építésekor, ezért az ügyben folyamatos a kapcsolattartás a Földművelésügyi Minisztérium (FM) természetvédelemért felelős szakemberei valamint a belügyi és a honvédelmi tárca munkatársai között – közölte az FM szerdán az MTI-vel.
A Földművelésügyi Minisztérium kezdeményezésére a földikutya élőhelyet érintő szakaszon – a régészeti leleteket érintő területekhez hasonlóan - olyan technológiával építik majd a déli határszakaszra tervezett kerítést, amely nem jár földmunkával, jelentős talajbolygatással, a készülő kerítésnek nem lesz a talajfelszín alatti része, valamint minimális a rögzítő cövekek száma is – olvasható a közleményben. Ezeken a szakaszokon az új földút sem közvetlenül a kerítés mellett készül, így a terület további terhelése, zavarása is minimális lesz – tették hozzá. Kiemelték: az állatok aktivitása most alacsony, a talaj mélyebb rétegeiben tartózkodnak, a területen folyó munkák ezért sem zavarhatják őket.
A tárca közleményében arról is beszámolt, hogy a természetvédelmi szakemberek célja a földikutya jelenlegi élőhelyének megóvása, fenntartása és csak vészforgatókönyvként szerepelhet az állomány áttelepítése, amelyre a jelenlegi időszak egyébként sem alkalmas. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őrszolgálata a helyszínen felügyeli a védett értékeket érintő tevékenységeket – fűzték hozzá.