Felboríthatja Orbán tervét Zelenszkij szövetségese: epekedve várakoznak az ukránok
Sorsdöntő hetek elé néz Ukrajna.
Önállóan vág neki a 2018-as választásoknak az egyelőre építkező, tatabányai és budapesti tagokkal rendelkező Balpárt, tudtuk meg a Bánkitó Fesztiválon Galba-Deák Ádámtól, a párt korábbi elnökétől.
Lesz-e baloldal 2018-ban? címmel tartottak beszélgetést a hétvégi Bánkitó Fesztiválon, ahol egy PM-es, egy együttös és egy szocialista párttag mellett Galba-Deák Ádám, a Balpárt korábbi elnöke, közlése szerint ma csak egyszerű tagja is részt vett. Sajnos a fesztiválra lesújtó vihar miatt a Mandiner tudósítója lemaradt a beszélgetés nagy részéről, amit azonban látott belőle, az alapján a szabad iskolaválasztás és a lakhatás a baloldal hot topicjai jelenleg. A késés miatt meginterjúvoltuk Galba-Deák Ádámot, hogyan látja a baloldal és különösen az új szereplőként feltűnő Balpárt esélyeit.
„Baloldal mindenképpen lesz, kérdés, látható lesz-e” — kezdte Galba-Deák, aki elmondta, a Kettős Mérce által szervezett beszélgetésen rajta kívül csak az MSZP-s Beke Károly és valamennyire a PM-es Mátyás Eszter vallotta magát baloldalinak, az Együtt társult ifjúsági szervezetét, az Y-Gent képviselő Soproni Tamás viszont elhatárolódott attól, hogy rásüssék ezt a címkét. Galba-Deák úgy érzi, ez csak megerősíti a Balpártot abban, hogy szükség van egy karakteres balos erőre: „Mint minden pártnak, célunk a hatalom megragadása, hogy megvalósíthassuk saját elképzeléseinket.” A Mandiner kérdésére, miszerint mennyire reális, hogy bekerülnek-e a parlamentbe, Galba-Deák visszakérdez: „Mennyire reális, hogy nem?”
A párt most az építkezés korszakát éli, céljuk, hogy minden választókörzetben legyen valaki, akire szavazni lehet. Egyelőre Budapesten erősek, de vidéken is ott vannak: „Az egyik elnökségi tagunk tatabányai lakos” — mondja Galba-Deák, aki nem a területfetisizálásban, hanem az értékelvű politizálásban hisz. Totálisan ketté, ha nem háromfelé szakadt a magyar táradalom, ezt kellene orvosolni azzal, hogy a transzfereket a gazdagoktól a szegények felé irányítják. Nyugati példaképeik a Podemos és a német Die Linke, akitől nevüket is kölcsönözték. A görög Szirizát azóta nem szeretik, hogy a Ciprasz-kabinet végül belement az országot érintő megszorításcsomag bevezetésébe.
2018-ban egyedül próbálnak elindulni, tudtuk meg. Addig versenyfutás van a baloldali pártok között, aztán ha kell, lehet szó szövetségkötésről is.