A kárpátaljai magyar szakképzés hosszú távú fejlesztéséhez nyújtott anyaországi támogatásról írtak alá megállapodást a magyar kormány képviselői és kárpátaljai magyar oktatási szervezetek vezetői szerdán Beregszászon, a külhoni magyar szakképzés éve keretében. A dokumentum egyik aláírója, Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára az eseményhez kapcsolódó konferencián hangsúlyozta: jelzésértékű, hogy Beregszászon szervezték meg a 2015-re meghirdetett külhoni magyar szakképzés évének nyitó rendezvényét. Ez ismét csak azt jelzi, hogy Magyarország, a magyar kormány odafigyel a kárpátaljai magyarságra, a Kárpát-medence legnehezebb helyzetben lévő magyar közösségére, és minden eszközzel igyekszik segíteni ezt a nemzetrészt – tette hozzá.
Az államtitkár kifejtette: a magyar nyelvű szakképzés fejlesztéséhez Kárpátalján megvan az alap, hiszen a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola részeként a múlt év szeptemberében megnyílt a magyar kormány támogatásából épült felsőfokú szakképzési intézet, és az ukrajnai megyében hét helyen folyik szakképzés magyar nyelven. A magyar közösség szülőföldön való megmaradásának, boldogulásának záloga a jól működő gazdaság, a prosperáló vállalkozások és a foglalkoztatottság – emelte ki, rámutatva, hogy a gazdasági fejlődés elengedhetetlen feltétele a szakképzés fejlesztése, a jól képzett, a piaci igényeknek megfelelő munkaerő megléte.