Elfogadták a fair bankokról szóló törvényt

2014. november 25. 09:16

Elfogadta a parlament a fair bankokról szóló törvényt, mely például szabályozza a hitelszerződés megkötését megelőző tájékoztatást, valamint szigorúbb feltételekhez köti az egyoldalú kamat-, költség- és díjemeléseket. Az Országgyűlés támogatta a devizahitelek forintosításáról szóló javaslatot is.

2014. november 25. 09:16

Elfogadta a fair bankokról szóló törvényt az Országgyűlés kedden. A képviselők 115 igen, 13 nem szavazattal, 25 tartózkodás mellett támogatták a kormány javaslatát. A törvény egyebek mellett szabályozza a hitelszerződés megkötését megelőző tájékoztatást, valamint szigorúbb feltételekhez köti az egyoldalú kamat-, költség- és díjemeléseket, a Kúria jogegységi döntésének megfelelően.

A jogszabály érinti a hitelszerződés módosítására vonatkozó új rendelkezéseket, a hitelszerződés fogyasztó általi ingyenes felmondására irányadó szabályokat, a devizaalapú hitelekre vonatkozó speciális rendelkezéseket, valamint az új szerződéses feltételekre vonatkozó átállási szabályokat. A törvény az egyoldalú szerződésmódosítással kapcsolatban rögzíti, hogy a fogyasztó számára hátrányosan kizárólag a hitelkamat, a kamatfelár, a költség és a díj módosítható egyoldalúan. Egyéb feltétel egyoldalúan, a fogyasztó számára hátrányosan nem módosítható.

Külön is rögzíteni kell a szerződésben a hitelező egyoldalú szerződésmódosítási jogát, és semmis az a szerződés, amely az egyoldalú módosítására vonatkozóan meghatározott követelményeknek nem felel meg.

Az előterjesztő Trócsányi László igazságügyi miniszter korábban arról beszélt: a cél, hogy szélesítsék az átlagos magyar fogyasztók védelmét. A bankok tájékoztatási kötelezettsége több részből áll: először érthetően be kell mutatnia a termékcsaládokat, majd a fogyasztó által választott termékről részletesebb tájékoztatást kell adnia a banknak. Ennek részletszabályait a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendeletben határozza meg.

A jelzálogalapú hitelszerződések esetén pedig az ügyfélnek a tájékozódás – ügyvéd vagy szakértő igénybevétele – érdekében 7 munkanappal az aláírás előtt meg kell kapnia a hitelszerződést, így az ügyfél nem akkor szembesül először a szerződéssel, amikor a közjegyző közvetlenül az aláírás előtt felolvassa – ismertette Trócsányi László. A három évnél rövidebb futamidejű szerződéseknél nincs lehetőség egyoldalú kamatemelésre és szerződésmódosításra sem, míg az ennél hosszabbaknál háromévente vizsgálhatják felül a kamatokat.

A fogyasztóknak kamatemelkedés esetén lehetőségük lesz bankot váltani. A bankoknak 90 nappal a kamatemelés előtt tájékoztatniuk kell az ügyfelet, akinek 60 napja van a bankváltásra. Az ügyfelek ingyenesen felmondhatják hitelszerződésüket, majd meg kell állapodniuk az új pénzintézettel.

A parlament elfogadta az igazságügyi miniszter azon javaslatát is, amely a devizahitelek forintosítását tartalmazza. A forintra átváltott hitelek referenciakamathoz, a három hónapos budapesti bankközi kamatlábhoz (BUBOR) kötött hitelek lesznek, vagyis nem fix kamatozásúak. A parlament határozata alapján a kamatfelár a hitelfelvételkor alkalmazott eredeti értékre változik vissza, amely azonban nem lehet kevesebb, mint 1 százalék és nem haladhatja meg lakáscélú fogyasztói jelzálogkölcsön-szerződés esetén az 4,5 százalékot, nem lakáscélúnál pedig a 6,5 százalékot.

Az átváltási árfolyamot a június 16. és november 7. közötti jegybanki devizaárfolyam átlaga, vagy az MNB november 7-én jegyzett hivatalos devizaárfolyama közül választják ki az adósoknak kedvezőbbet választva. Ez alapján a svájci frank esetében 256,47 forintos, az eurónál 308,97 forintos, a japán jennél pedig 2,163 forintos árfolyammal számolhatnak az érintettek. A forintra átváltás a tőketartozáson kívül kiterjed a kamatra, költségre és díjra is.

Az érintett adósok négy feltétellel kérhetnek felmentést a forintosítás alól. Így tehetnek például azok, akiknek szerződése 2020 végéig lejár, illetve akiknél a forintra váltás után esedékes induló kamat meghaladja az eredetileg számítható kamatot. Emellett azok is kérhetik mellőzésüket, akiknek rendszeres jövedelme van a hitellel megegyező devizában, vagy akik a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató alapján jogosultak adott devizaalapú kölcsönt felvenni.

Összesen 83 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Civilkontroll
2014. november 25. 13:29
Most látom, a Jobbik miért TARTÓZKODOTT????????????????? Hazaárulók lettek ők is?
Civilkontroll
2014. november 25. 13:17
A hitelkárosultakért tüntet a Jobbik November 28 Péntek, 16 óra Helyszín: Budapest, Szabadság tér, az MNB és a Rablóbankcenter mellett Előadók: Vona Gábor, Dr. Damm Andrea, a Devizahiteles Kerekasztal jogásza (akikkel szóba sem állt a Vagra Minden Érdekelt Felet Bevontunk Mihály), Tatár József, az Otthonvédelmi Tanács szóvivője, Varga István , Az MNB FB Jobbikos delegáltja, Z. Kárpát Dániel alelnük AKI MAGYAR VELÜNK TART!!!!!!!!!!!!!
Civilkontroll
2014. november 25. 12:23
Van egy ausztrál-olasz film, 2002-ben készült asszem, éa asszem A Bank a címe... szerintem erről szól. A magyarvagyok.com-on megnézhető, lényege egy ilyen chf-es buli, ami bedönti a családot... és egy másik szál, amelyen felbukkan egy "tőzsdezseni-matekos"... és nem lövöm le a poént. Szóval... már játékfilm is készült ebből a szaros termékből
Civilkontroll
2014. november 25. 12:23
Az ausztrál ügy azért vert fel nagy port, mert a Westpac bank az egyik vezető ügyvédi irodát fogadta fel, és az ügyvéd úr azon levele, hogy hogyan kerülje el a bank a felelősség alóli kibújást, nyilvánosságra került. (Ezek az ún. Westpac-levelek) A tanács hasonló volt, mint Mo-n: mondjátok azt, hogy ti nem tudtatok semmiről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!