Három szó – így reagált Orbán Viktor a magyar válogatott sikerére!
A miniszterelnök a Facebookon gratulált.
A Fidesz kizárása az Európai Néppártból „igencsak esedékes” – írta a német Süddeutsche Zeitung szerzője. A román lapok „emberarcú fasizmust” emlegetnek Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde kapcsán és a Putyinhoz való hasonlatosságait elemzik.
A Süddeutsche Zeitung című liberális német lap Orbán Viktor tusnádfürdői beszédéről közölt kommentárt keddi számában. Az Elég című írás szerzője, Javier Cáceres úgy vélte, hogy a magyar miniszterelnök már régen nem tud igazán meglepetést okozni, de „most felülmúlta önmagát”. Orbán Viktor a liberális demokráciát elavultnak, hazája függőségét az uniós partnerektől pedig egészségtelennek nevezte, olyan országokat dicsért, mint Kína, Törökország és Oroszország, és azt mondta, hogy a sikerek fontosabbak az emberi jogoknál. Ezek után „már csak egy kérdés következhet: tényleg el kell viselni Orbánt az EU-ban?” – írta a Süddeutsche Zeitung kommentátora.
Úgy vélte, hamarosan a beszéd „relativizálása” következik, ami mindig is része volt „Orbán mutatványainak”, és ami eddig megvédte attól, hogy fizetnie kelljen olyan kirohanásokért és törvénymódosításokért, amelyeknek „igazán semmi közül az EU alapvető értékeihez”. Most azonban „sürgősen és komolyan fel kell tenni a kérdést, hogy az általa kormányzott Magyarország az EU része akar-e lenni” – fűzte hozzá Javier Cáceres, megjegyezve, hogy az Európai Néppártnak „ajtót kell mutatnia” Orbán Viktornak. A Fidesz kizárása az Európai Néppártból „igencsak esedékes” – írta a liberális lap szerzője.
A keddi román lapok Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn elmondott beszédével foglalkoznak; a miniszterelnök arról beszélt, hogy az új magyar államszerveződés alapja egy munkaalapú állam, amely nem liberális természetű.
A szabadelvű Gandulban Lelia Munteanu az Orbán Viktor: egy zseb-Putyin című írásban egy karizmatikus, meggyőző, ám ugyanakkor „veszélyes kisiklásokra” hajlamos vezetőként írta le a magyar miniszterelnököt, akinek állítólag az a legnagyobb gondja a liberalizmussal, hogy az nem szolgálja a nemzeti érdeket és nem óvja a közvagyont. A cikkíró szerint ezt úgy kell érteni, hogy az Orbán Viktor által meghirdetett nem liberális államszerveződés valójában a revizionizmusnak teremt keretet és ilyenként egész Európa számára veszélyt jelent.
A jobboldali román államfőhöz közel álló Evenimetul Zilei, és a hasonló irányultságú Hotnews.ro portál is közölte Vladimir Tismaneanu Orbán Viktor szédületes irányváltása című elemzését. Az Amerikában élő politológus szerint Orbán Viktor, aki „a polgári demokrácia nagyszerű ígéreteként érkezett” a politikába és Nagy Imre 1989-es újratemetésén mondott beszédével örökre beírta magát Kelet-Európa történelmébe, most a „putyini rendőrállamot dicsőiti”, egyre inkább egy tekintélyelvű „etnokrácia” felé fordul, amely már „fojtogatja a demokráciát”.