Román lap Orbánról: Emberarcú fasizmus

2014. július 29. 16:00

A Fidesz kizárása az Európai Néppártból „igencsak esedékes” – írta a német Süddeutsche Zeitung szerzője. A román lapok „emberarcú fasizmust” emlegetnek Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde kapcsán és a Putyinhoz való hasonlatosságait elemzik.

2014. július 29. 16:00

A Süddeutsche Zeitung című liberális német lap Orbán Viktor tusnádfürdői beszédéről közölt kommentárt keddi számában. Az Elég című írás szerzője, Javier Cáceres úgy vélte, hogy a magyar miniszterelnök már régen nem tud igazán meglepetést okozni, de „most felülmúlta önmagát”. Orbán Viktor a liberális demokráciát elavultnak, hazája függőségét az uniós partnerektől pedig egészségtelennek nevezte, olyan országokat dicsért, mint Kína, Törökország és Oroszország, és azt mondta, hogy a sikerek fontosabbak az emberi jogoknál. Ezek után „már csak egy kérdés következhet: tényleg el kell viselni Orbánt az EU-ban?” – írta a Süddeutsche Zeitung kommentátora.

Úgy vélte, hamarosan a beszéd „relativizálása” következik, ami mindig is része volt „Orbán mutatványainak”, és ami eddig megvédte attól, hogy fizetnie kelljen olyan kirohanásokért és törvénymódosításokért, amelyeknek „igazán semmi közül az EU alapvető értékeihez”. Most azonban „sürgősen és komolyan fel kell tenni a kérdést, hogy az általa kormányzott Magyarország az EU része akar-e lenni” – fűzte hozzá Javier Cáceres, megjegyezve, hogy az Európai Néppártnak „ajtót kell mutatnia” Orbán Viktornak. A Fidesz kizárása az Európai Néppártból „igencsak esedékes” – írta a liberális lap szerzője.

A keddi román lapok Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn elmondott beszédével foglalkoznak; a miniszterelnök arról beszélt, hogy az új magyar államszerveződés alapja egy munkaalapú állam, amely nem liberális természetű.

A szabadelvű Gandulban Lelia Munteanu az Orbán Viktor: egy zseb-Putyin című írásban egy karizmatikus, meggyőző, ám ugyanakkor „veszélyes kisiklásokra” hajlamos vezetőként írta le a magyar miniszterelnököt, akinek állítólag az a legnagyobb gondja a liberalizmussal, hogy az nem szolgálja a nemzeti érdeket és nem óvja a közvagyont. A cikkíró szerint ezt úgy kell érteni, hogy az Orbán Viktor által meghirdetett nem liberális államszerveződés valójában a revizionizmusnak teremt keretet és ilyenként egész Európa számára veszélyt jelent.

A jobboldali román államfőhöz közel álló Evenimetul Zilei, és a hasonló irányultságú Hotnews.ro portál is közölte Vladimir Tismaneanu Orbán Viktor szédületes irányváltása című elemzését. Az Amerikában élő politológus szerint Orbán Viktor, aki „a polgári demokrácia nagyszerű ígéreteként érkezett” a politikába és Nagy Imre 1989-es újratemetésén mondott beszédével örökre beírta magát Kelet-Európa történelmébe, most a „putyini rendőrállamot dicsőiti”, egyre inkább egy tekintélyelvű „etnokrácia” felé fordul, amely már „fojtogatja a demokráciát”.

Az Orbán politikája Kelet-Európát veszélyezteti című írásában Cristian Campeanu, a jobboldali beállítottságú Romania Libera vezércikkírója úgy vélekedett, hogy a magyar miniszterelnök „emberarcú fasizmust” javasolt a liberális demokrácia helyett tusnádfürdői beszédében. A szerző szerint Orbán Viktor a civil szférát és a szabad sajtót „külföldről pénzelt” ellenségként próbálja elhallgattatni és szerinte ez a „rossz példa” ragadós lehet azokban a kelet-európai országokban, ahol a demokrácia még nem elég érett.
 
A liberális Adevarul blogrovatában Demény Péter közölt cikket Orbán Viktor sötét karizmája címmel. A szerző vitába szállt Sabin Gherman erdélyi román újságíróval, aki Orbán Viktor gazdasági eredményeit dicsérte. Demény szerint ugyanis minden diktátornak megvan a maga jó oldala, ez azonban nem feledteti a Brüsszellel szemben folytatott „faragatlan” diskurzust, vagy azt, hogy idegengyűlölő „ál-értelmiségiekkel” vette körül magát – állította a cikkíró.
 
A Ziarul Financiar gazdasági lapban Bogdan Cojocaru arról cikkezett, hogy Orbán Viktor a szingapúri, kínai, indiai, orosz és török modellt akarja követni, vagyis olyan országokét, amelyek nem a „hagyományos nyugati értékek” útján járnak. A cikkíró szerint a magyar miniszterelnök által dicsért országok közül csak az államkapitalizmust megtestesítő Szingapúr tekinthető fejlett és stabil gazdaságnak, a többi állam egy főre eső GDP-je nem, vagy alig magasabb a magyarnál.

Összesen 120 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kurbitalis
2014. július 31. 00:10
1997. Orbán Viktor szerint a magyar liberalizmus Tisza Istvánnak a Károlyi -forradalom idején történt mggyilkolásával vált ketté. A Fidesz a nemzeti liberalizmus, az SZDSZ pedig Károlyu Mihály politikájának a folytatója. ......... Károlyi is kretén volt, Pető, Kuncze, Fodor és a többi libernáci is az. Gyurcsányi a főkretén jelenleg. Mi van a bőrdzsekis gárdájával?
Willard
2014. július 29. 23:14
Demény Péter nem lehet annyira nagyoláhbérenc segg, hogy Sabin Ghermannal, a transszilvanizmus és önálló Erdély, a magyar autonómia élharcosával csörtézzen, épp a magyar miniszterelnök ellenében. Janicsárok mindig akadtak, nyilván, jó pénzért a kecskét is fartőn kúrnák a hegyen.
Brigadéros
2014. július 29. 22:02
Rendes ez a poszt-securitate-s, hiszen akár le is bozgorozhatta volna...
Senye Péter
2014. július 29. 21:52
Hányszor kell még megmondani a liberalizmusról, hogy 'a király meztelen'? A (mai) liberálisok a szabadságot úgy értelmezik, hogy mindent szabad, amit a másik megenged.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!