Potom 900 milliárd lehet a devizahiteles visszatérítés

2014. július 31. 15:28

A jegybank előzetes számításai alapján az árfolyamrés semmissége, valamint az egyoldalú kamatemelések tisztességtelensége miatti visszatérítések összege várhatóan nem fogja meghaladni a 900 milliárd forintot a jegybank által kedden közzétett módszertani iránymutatás alkalmazásával sem – mondta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke az MTI-nek szerdán.

2014. július 31. 15:28

A MNB kedden módszertani iránymutatást tett közzé a fogyasztói kölcsönszerződéseknek az árfolyamrés semmissége miatti átszámításához. Az iránymutatás abból indul ki, mintha 2004. május 1-jétől fogva érvényben lett volna az MNB hivatalos árfolyamának alkalmazási kötelezettsége a törvény hatálya alá eső szerződésekre vonatkozóan. Az útmutató alapján visszamenőlegesen újra kell számolni minden érintett szerződést. Meg kell határozni az ügyfél kezdeti, devizában kifejezett adósságát, valamint a megvalósult első havi törlesztés során forintban felmerülő túlfizetés mértékét devizában kifejezve, majd az ezzel csökkentett még fennálló devizaadóssággal kell tovább számolni.

A túlfizetést minden időpontban tőke(elő)törlesztésként, illetve a fennálló adósság folyamatos csökkentéseként kell értelmezni. Ezt az algoritmust ismételve kell kiszámolni a következő havi törlesztőrészleteket, a túlfizetést és az adósság lefutását egészen az elszámolás, illetve – ha a szerződés korábban megszűnt – a szerződés megszűnésének napjáig. A jelenleg fennálló devizaadósság és az átszámításból adódó devizaadósság közötti különbség adja az árfolyamrés tisztességtelen alkalmazásának költségét. Az MNB alelnöke elmondta: az iránymutatás az egységes jogértelmezést és jogalkalmazást segíti. A törvény végrehajtását azonban a módszertani útmutató alapján fogják ellenőrizni, ezért „mindenképpen komolyan veendő” – tette hozzá.

Az iránymutatás tartalmát az Igazságügyi Minisztériummal (IM) egyeztetve alakították ki, a jogértelmezés alapja a tárca állásfoglalása. Az MNB ajánlása semmiben nem terjeszkedik túl a törvény előírásain, tehát nem tartalmaz rendelkezést arra vonatkozóan, hogy az ez alapján kiszámított túlfizetést milyen módon kell rendezni az ügyféllel. Csak annak az összegnek a kiszámítására szolgál, ami az ügyfélnek visszajár. Azt, hogy milyen módon jut hozzá, később fogja a törvény rendezni – fejtette ki Windisch László.

A mindenkori túlfizetések tőkéből való levonása olyan, mint a kamatos kamattal való számolás és azt eredményezi, hogy a nekik járó valós összeg illeti majd meg az ügyfeleket – reagált arra a felvetésre, hogy az érintett devizahitelesek a közzétett számítási móddal jobban jártak, mint amire korábban számítani lehetett. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a visszajáró összeget a most fennálló tartozásból kell levonni – mondta.

Az alelnök szerint, amióta az árfolyamrés kérdése napirendre került, ez egy lehetséges értelmezése volt a jogszabálynak, hiszen ésszerű, hogy ha a bank valakitől nagyobb összeget von le hiteltörlesztés címén, mint amennyit kellett volna, akkor azt a fennálló tőkében számolja el. A másik megoldás az lenne, ha ezt jogosulatlanul elvont összegként kezelné, s arra egyszerűen kamatot számítana fel. A bank és az ügyfél között azonban tartós jellegű jogviszony, hitelviszony van, s ha annak alapján az ügyfél teljesít a banknak, akkor azt a hitel törlesztéseként kell elszámolni – mutatott rá.

Ez több terhet jelent a bankok számára, de az MNB előzetes számításai szerint várhatóan ezzel a számítási módszerrel sem fogja meghaladni a jegybank által korábban jelzett 900 milliárd forintot a bankok terhe az árfolyamréssel és egyoldalú kamatemeléssel kapcsolatos visszatérítések miatt – hangsúlyozta Windisch László.

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
3M..
2014. július 31. 19:51
Ez aprópénz, töredék. Ilyenkor szegény bankokat sajnáltatják, mert átverték a Magyarokat. Azt miért nem írják oda, hogy ebből a pénzből ezidő alatt, mennyit kerestek? Többszörösét! Szebb Jövőt!
ciseaux
2014. július 31. 17:19
Csak eljátszom a gondolattal.... A svájci frank alapú hitelek esetében, mi lett volna a "szegény bankokkal", ha a svájci frank árfolyama nem emelkedik, kb. 1 Chf- 160 Ft- ról 260 Ft-ra, hanem csökken 140 Ft-ra? Mi lett volna, ha a hitelszerződés időpontjában érvényes árfolyamon zajlott volna a hitel törlesztése? Vagy, ha az árfolyama nem változik az utóbbi 10 évben, a bankok nem "kerestek" volna úgy is eleget? És miért nem vonnak senkit felelősségre azok közül, akik létrehozták a legális kereteit ennek a minden etikai szempontból is uzsorás hitelezésnek, ill. a kisújjukat sem mozdították, mikor az első jelei mutatkoztask, hogy katasztróüfát fog előidézni, amit jé, még a külföld is megjósolt. Még emlékszem, mikor a Bajnai (Igen, offshore gordon már előre látta ezt is) noszogatta a bankokat, és azok vállalták, hogy létrehozzák saját "etikai kódex"-üket, amiből ez a káosz lett! http://hvg.hu/gazdasag/20090916_banki_etikai_kodex_PSZAF_kormany_bankszov "A kormány 13 bankkal és a pénzügyi felügyelettel aláírta a banki magatartási kódexet - jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök a dokumentum aláírása után. A miniszterelnök elmondta: a magatartási kódex, amely december 1-jén lép hatályba, a bankok egyoldalú erőfölényével szemben ad védelmet az ügyfeleknek. Bajnai Gordon hozzátette azt is, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) akár két milliárd forintra büntetheti azokat a pénzügyi intézményeket, amelyek nem tartják be a kódexet. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség alelnöke szerint a magatartási kódex a bankrendszer és az ügyfelek közötti bizalom erősítését szolgálja. A magatartási kódex is jelzi, hogy új világ kezdődik a bankok életében, ahol az ügyfelek számára minden átlátható lesz, s új partneri viszony alakul ki a bankok és az ügyfelek között - tette hozzá Patai Mihály." Ezt nem lehet röhögés nélkül elolvasni, jó szórakozást: "ahol az ügyfelek számára minden átlátható lesz, s új partneri viszony alakul ki a bankok és az ügyfelek között "
=nessuno=
2014. július 31. 17:01
Csak azt tudnám, hogy hol az állam felelőssége? Tudtommal a hatályos jogszabályok lehetővé tették, jogalkotó nem avatkozott be. Sőt a honatyák is belemásztak. PSZÁF nem emelt kifogást banki gyakorlattal szemben. Akkor miről is beszélünk?? Populizmus proliknak. Nem szól másról, mint a bankok hazavágásáról, hogy haveroknak állami pénzen lehessen pár bankot juttatni.
qccqccqcc
2014. július 31. 16:03
Nagggyon helyes! Ha nem tetszik valamelyik banknak, el lehet menni a picsába.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!