Pákh Imre tudomása szerint érdemben senki nem tárgyalt a kanadai Hamilton Művészeti Galériával a Krisztus Pilátus előtt című Munkácsy-kép megvásárlásáról. Az amerikai-magyar műgyűjtő ezt arra reagálva közölte csütörtökön, hogy a Krisztus Pilátus előtt című festmény megvásárlásról vagy a bérleti időszak meghosszabbításáról szóló kormányzati szintű tárgyalások nem jártak sikerrel. Az ügy miatti megdöbbenésének hangot adó Pákh Imre elmondta, hogy csütörtökön telefonon beszélt a kanadai Hamilton galéria igazgatónőjével, aki megerősítette: a kép megvásárlásával kapcsolatos ajánlatukra magyar részről semmilyen választ nem kaptak, velük erről nem tárgyaltak.
Pákh Imre szavai szerint a kanadai galéria igazgatója megerősítette: két alkalommal járt náluk Halász János akkori kulturális államtitkár, tárgyalásaikon „sok mindenről volt szó, csak a kép eladásáról, illetve megvásárlásáról nem”. „Úgy tűnik Magyarországon nem tartanak igényt Munkácsy képeire, és nagyon szomorú, hogy a festő születésének 170. évfordulója évében megbomlik a trilógia” – mondta Pákh Imre.
Pákh Imre szerint Munkácsy megérdemelte volna, hogy a nemzet mellette álljon, lehet, hogy mellette is áll, csak a politika nem. Sajnálatát fejezte ki, hogy egyetlen politikus sem szólalt meg Munkácsy mellett, és hogy Halász János minden felhatalmazás nélkül utazott tárgyalni Kanadába. Megjegyezte azt is, hogy vele sem tárgyalt egy éve senki a Golgota sorsáról. Egy évvel ezelőtt tárgyalt a magyar kormányzattal a Golgotáról, és abban állapodtak meg, hogy a kormány „hajlandó a vételre”, ő pedig „hajlandó eladni a képet a magyar államnak”. Azóta semmi nem történt, miközben a Golgota letéti szerződése 2013 novemberében lejárt, jelenleg érvényes szerződés nélkül van a debreceni Déri Múzeumban.
Pákh Imre megítélése szerint a Magyar Nemzeti Bank értéktár programjába – amelynek keretében visszavásárolják a külföldön lévő magyar nemzeti kincseket – beleillik a Golgota és a Krisztus Pilátus előtt, vagyis nem anyagi oka lehet, hogy nem maradhatnak együtt a képek Debrecenben.